Evini yenileyecek vatandaşa destek olmak amaçlı ardı sıra adımlar atıldı. “Yarısı Bizden” kampanyasında maliyetin yarısını devlet üstlenecek. Dönüşümü TOKİ yapacak, vatandaş kalanı 10 yıl vadede ödeyecek. Evini kendi yaptırmak isteyene de faiz destekli kredi var.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 'İstanbul'da yüzyılın dönüşümü başlıyor. Güvenli konutlar için 'Yarısı Bizden' kampanyamıza bugünden itibaren 29 Mayıs’a kadar başvuru yapabilirsiniz.' dedi..

Kentsel dönüşümden faydalanmak isteyen mülk sahipleri söz konusu krediden nasıl yararlanabilecek.  Bankaların kentsel dönüşüm destek paketine uyguladığı vade ve faiz oranları ne olacak?

Kimler kentsel dönüşüm kredisinden faydalanacak?

İşte 10 soruda kentsel dönüşüm kredisi...

Hazine ve Maliye Bakanlığı, geçtiğimiz Mart ayında kamuoyuna duyurulan 'Kentsel Dönüşüm Kredisi'nin detaylarını 10 soruya verdiği cevaplarla derledi.

Konuya dair 10 soru ve verilen cevaplar ise şöyle:

1. Kentsel dönüşüm kredisinde devlet desteği ne olacak?

1,49 faiz oranının 0,70’ini Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı karşılayacak, 0,79 faiz imkanıyla krediden yararlanılacak.

2. Kentsel dönüşüm kredisinden yararlanmak için bir şart var mı?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının yetkilendirdiği kuruluşlara riskli yapı tespitini yaptıranlar bankalara müracaat edebilecek.

3. Kiracılar yararlanabilecek mi?

En az 1 yıldır riskli yapıda oturan kiracılar veya ikamet etmek şartıyla sınırlı ayni hak sahipleri yararlanabilecek.

4. Bir kişi birden fazla yapı için kredi kullanabilecek mi?

Bir hak sahibi adına faiz desteği sağlanacak toplam kredi tutarı 3 milyon TL’yi geçemeyecek. Bu tutar birkaç dairesini dönüştürebilirse faydalanabilecek.

5. İkinci daire için dönüşüm kredisinde faiz oranı değişecek mi?

İlk daire için 0,79; diğeri için 0.89 oranla kredi verilecek.

6. İş yerlerini dönüştürmek isteyenler en fazla ne kadar kredi alabilecek?

İş yeri için 1,10 faiz oranıyla 800 bin TL kredi alabilecek

7. Kaç yıl vade yapılacak?

Konut kredilerinde 10 yıl, iş yeri için 7 yıl vade uygulanacak.

8. Başvuru için süre kısıtlaması olacak mı?

Bakan Kurum: "Kurban Bayramı'na 15 blokta 360 dairenin kaba inşaatını tamamlamış olacağız” Bakan Kurum: "Kurban Bayramı'na 15 blokta 360 dairenin kaba inşaatını tamamlamış olacağız”

Tahliye veya yıkım tarihinden itibaren 3 yıl içerisinde bankalara faiz destekli/kar payı kredi için başvuru yapılabilecek.

9. Kredi desteğinden faydalanmak için tüm komşuların anlaşması mı gerekir?

Kredi desteğinden yararlanmak için binanın anlaşma ile tahliye edilmesi şartı aranıyor.

10. On beş daireli bir apartmanın dönüşümü için 15 daireye de ayrı kredi mi verilecek?

Hak sahipleri farklıysa 15 daire de krediden yararlanabilecek.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİ DESTEĞİ NEDİR?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ilde geçici ve kalıcı konutlarla ilgili inşa sürecini aralıksız yürütürken bir taraftan da eş zamanlı olarak kentsel dönüşüm programına devam ediyor. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre yeni yapıların inşasına ve kentsel dönüşüme yönelik çalışmalar hızla sürdürülüyor ve bu kapsamda uygun finansman imkânları sağlanmaya çalışılıyor.

İttifakgazetesi.com