18 Eylül 2021, Cumartesi
Son Dakika

Kentsel dönüşüme 4 milyar lira kaynak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Belediyelerimizle birlikte yürüteceğimiz, Toplu Konut İdaresi eliyle yapacağımız 40 bin konutun haricinde, İller Bankası kanalıyla 4 milyar liralık bir kredi kaynağını da belediyelerimize vermek suretiyle, kentsel dönüşüm sürecini hızlandırmış olacağız. Burada yüzde 50'ye kadar kredi faizinde hibe desteği vererek kentsel dönüşüm için önemli bir süreci de başlatmış olacağız" dedi. 
01.03.2019 15.19.04

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hatay Valiliğini ziyaret etti. Tüm Türkiye'de valiliklere bir genelge gönderdiklerini, bu genelge kapsamında şehirdeki riskli alanların 3 ay içerisinde tespit edilerek kendilerine bildirilmesi talimatı verdiklerini anımsatan Bakan Kurum, "Valiliklerimiz bu noktada, tüm şehir genelinde en riskli alandan başlamak suretiyle bu tespit çalışmalarını yürütüyorlar. Bizim de yılda 300 bin, önümüzdeki 5 yıl içerisinde 1,5 milyon konutu yapacağımızı biliyorsunuz, ifade etmiştik ve yenilenmesi gereken 6,7 milyon konutumuzu da inşallah 20 yıl içerisinde dönüştürmek suretiyle Türkiye'de artık bir riskli bina olsun istemiyoruz. Bu kapsamda kentsel dönüşüme kredi vermek üzere İller Bankası Genel Müdürlüğümüzde geçtiğimiz günlerde yasalaşan kanun kapsamında, kentsel dönüşüm projelerinde yüzde 50'ye kadar hibe desteği, kredi desteği vermek suretiyle yaklaşık 4 milyar liralık da kaynağı kentsel dönüşüm projelerine aktaracağız. Belediyelerimizle birlikte yürüteceğimiz, bizim Toplu Konut İdaresi eliyle yapacağımız 40 bin konutun haricinde, İller Bankası kanalıyla 4 milyar liralık bir kredi kaynağını da belediyelerimize vermek suretiyle kentsel dönüşüm sürecini hızlandırmış olacağız. Burada yüzde 50'ye kadar kredi faizinde hibe desteği vererek kentsel dönüşüm için önemli bir süreci de başlatmış olacağız" dedi. 

 Hatay'a ekimde yeni stat 

Kurum, Hatay'a yapılacak yatırımlarla ilgili çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Hatayspor'un Ziraat Türkiye Kupası'nda çok güzel bir mücadele sergilediğini ifade eden Bakan Kurum, başarılarından dolayı takımı tebrik etti. Hatayspor'a yeni bir stat yaptıklarının altını çizen Kurum, TOKİ eliyle yapılan inşaatın, ekim ayı içerisinde tamamlanacağını aktardı. Eski stadın bulunduğu alanın da millet bahçesi olacağını hatırlatan Kurum, bunun projesinin de Hatay'a kazandırılacağını anlattı. Tüm vatandaşların gönlüne girmek zorunda olduklarını kaydeden Kurum, "Önümüzdeki seçimler biliyorsunuz gönül belediyeciliği seçimi olacaktır. O yüzden biz, tüm Hataylı vatandaşlarımıza ulaşacak şekilde, hepsine dokunmak, hepsinin gönlüne girmek, kalbini fethetmek suretiyle bu projeleri gerçekleştirmek zorundayız" diye konuştu. Kurum, Hatay'da tarihi binaların gün yüzüne çıkması için sokak sağlıklaştırma projesi yapacaklarının müjdesini de vererek, buna ilişkin Antakya Belediyesine gelecek hafta itibariyle 2 milyon lira hibe göndereceklerini sözlerine ekledi. Yorum Ekle