Kış meyveleri arasında en çok bilinen ve tüketilenler şunlardır: 

 portakal-1 

Portakal 

C vitamini deposu olan portakal, bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir, kan dolaşımını düzenler, cilt sağlığına katkıda bulunur ve uykusuzluğa karşı etkilidir. 

mandalina

Mandalina 

Portakala benzer şekilde C vitamini içeren mandalina, kalp ve damar sağlığını korur, kolesterol ve tansiyonu dengeler, bağışıklık sistemini destekler ve uyku kalitesini artırır. 

Rusya’yı savunan Kuzey Kore: Ukrayna krizinin beyni NATO Rusya’yı savunan Kuzey Kore: Ukrayna krizinin beyni NATO

Kivi 

Tüylü yapısıyla bazen sevilse de bazen sevilmese de kivi, kış meyvelerinin gizli kraliçesidir. A, C ve E vitaminleri ile dolu olan kivi, solunum yollarını açar, alerjiye karşı korur, görme yetisini geliştirir, kemik sağlığını destekler ve kan yağlarını düşürür. 

Greyfurt 

Greyfurt 

Ekşi tadıyla bazılarının yüzünü buruştursa da greyfurtun faydaları saymakla bitmez. Greyfurt, C vitamini yanında A, B ve P vitaminleri de içerir. Greyfurt, metabolizmayı hızlandırır, kilo vermeye yardımcı olur, kan şekerini dengeler, enfeksiyonlara karşı savaşır ve cilt güzelliğine katkıda bulunur. 

Nar 

Kışın en renkli meyvelerinden biri olan nar, antioksidan özelliğiyle vücudu toksinlerden arındırır, kansere karşı korur, kan yapar, bağışıklık sistemini güçlendirir. 

Ayva 

Sert yapısıyla pişirilmeden yenmeyen ayva, A, B ve C vitaminleri ile kalsiyum, potasyum ve lif bakımından zengindir. Ayva, mide bulantısını giderir, sindirimi kolaylaştırır, boğaz ağrısına iyi gelir, cilt sağlığını korur ve kalp krizi riskini azaltır. 

Elma 

Elma 

Her mevsimde bulunan elma, kışın da vazgeçilmez meyvelerindendir. Elma, antioksidan maddeler içerir ve E vitamini ile cildi güzelleştirir. Elma ayrıca C vitamini ile bağışıklık sistemini destekler, lif ile bağırsakları çalıştırır ve kan şekerini dengeler. 

Kaynak: (HABER MERKEZİ)