Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Rus ve İsrail vatandaşlarının “ikinci yurdu” haline geldiği ifade etti. Erhürman, İskele bölgesini örnek göstererek "Türkçe konuşan kalmadı, bir ara böylesi Edirne’de olmuştu” ifadelerine yer verdi.

Başta emlak, akaryakıt, eczane, otomobil ve marketlerde fiyatların Türklerin değil de, yabancıların belirlediğini kaydeden Erhürman İskele bölgesini işaret ederek "Türkçe konuşan kalmadı, bir ara böylesi Edirne’de olmuştu. O da bitti.. Bakın dünyada böylesi bir piyasa bizdeki gibi yok, yok!” diye konuştu. 

Kıbrıs Postası’nın haberine göre katıldığı TV programında açıklamalarda bulunan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman şu sözlere yer verdi:

“Konutta, arabada, berberde, eczanede, akaryakıtta, markette fiyatı yabancılar belirliyor, biz değiliz. Dünyada böyle bir piyasa yok. Bir ara Edirne’de olmuştu bu durum hatırlanırsa ve bitti o iş. Belli bölgelerde bakın mesela İskele’de başka dillerde konuşuluyor. Kasiyerler Türkçe konuşmuyor. (Karşı olma anlamında söylemiyorum) ama bu işler planlama işidir.”

(HABER MERKEZİ)