Yaşam maliyetinin artmasıyla beraber vatandaşlar, harcamalarını azaltarak tasarruf etmeye çalışıyor. Bu durum, soğuk havalarda bile kombi kullanımının ertelenmesine yol açıyor. Ancak kombi kullanmamak, tasarruf amacıyla ihmal edilirse, daha yüksek tazminat ödemeleriyle karşılaşmak kaçınılmaz olabilir.

Öncü gösterge İstanbul enflasyonu açıklandı Öncü gösterge İstanbul enflasyonu açıklandı

12 Punto'nun haberine göre Erzurum Barosu'na kayıtlı avukatlardan Şeymanur Yılmaz, kombi kullanıp hiç çalıştırmayan bir komşuya karşı dava açılabileceğini belirterek, 'Normalde aylık 2 bin liralık ısıtma gideri olan bir kişi, 3 bin lira yakmak zorunda kalıyorsa bu zararın tazminini isteyebilir' dedi. Yılmaz, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun kararlarını hatırlatarak, belirlenen derecenin 15 olduğunu ve evlerdeki ısının bunun altına düşmemesi gerektiğini vurguladı.

Avukat, kat maliki bir vatandaşın şu talepte bulunabileceğini ifade etti: 'Komşum, kaloriferini hiç yakmıyor. Bundan dolayı daha fazla yakmak durumunda kalıyorum. Sayemde o ısınıyor, bense daha az ısınıyorum. Buna müdahale edin.' Ayrıca Yılmaz, evin yeterince ısınmamasından kaynaklanan hastalıkların faturasının da istenebileceğini belirtti. Eğer konutta yaşayan bir kişi, sağlık sorunlarının sebebini kombisini kullanmayan komşusunda bulursa ve bunu kanıtlarsa, sağlık harcamalarının da karşılanmasını isteyebileceğini dile getirdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ