AFAD: "Konya'nın Kulu ilçesinde saat 07.58'de 4,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi."

Mucizevi bir sağlık deposu: Melocan otu nedir, faydaları nelerdir, nasıl tüketilmelidir? Mucizevi bir sağlık deposu: Melocan otu nedir, faydaları nelerdir, nasıl tüketilmelidir?

VALİLİKTEN DEPREM AÇIKLAMASI

Güne depremle uyanan Konya’da Valilik tarafından yapılan açıklamada, "İlimiz Kulu İlçesinde saat 07.58 sıralarında 4.8 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş olup, herhangi bir olumsuz ihbar ulaşmamıştır. Saha taraması devam etmektedir" ifadelerine yer verildi.

AFAD İl Müdürü Yıldız Tosun, ise sabah saatlerinde meydana gelen deprem hakkında "Şu ana kadar olumsuz bir ihbar ulaşmadı. Gelişmeleri takip ediyoruz." Açıklamasını yaptı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezinden yapılan açıklamada da olumsuz bir durumun olmadığı belirtildi.

ANKARA'DA DA HİSSEDİLDİ

Ankara’da da hissedilen depremle ilgili ABB Başkanı Mansur Yavaş, 'geçmiş olsun' mesajı paylaşarak "Şu ana kadar komuta merkezimize yıkım veya mahsur kalma ihbarı gelmemiştir" dedi.

"ARTÇILAR DEVAM EDECEK"

Jeoloji mühendisi Prof. Dr. Şerif Barış, Konya’da meydana gelen depremin ardından HaberTürk yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Barış, "İnsanlar deprem oluş düzenlerini bilmediği için sayılara bakıyorlar. Depremde artçı depremlerde belirli bir düzen olmaz. 6 Şubat’tan sonraki artçılara baktığınızda yavaş yavaş sönümlenmeye başladığını duyacaksınız. Konya’daki depremi tabii böyle nitelendiremeyiz.

“ÇOK BÜYÜK DEPREM ÜRETECEK FAYLAR YOK”

Konya’da da çok seyrek zaman zaman bu depremleri gördük ama çok büyük deprem üretecek bir bölge değil çok uzun faylar yok. Gerilme hızı çok yavaş ama insanların depreme karşı önlem almayı öğrenmesi lazım. Artçıların yaklaşık bir buçuk yıl kadar süreceği de unutulmamalı bizim artık bu afetlerle baş etmeyi, ruhsal travmalarla baş etmeyi öğrenmemiz lazım.” 

(HABER MERKEZİ)