Güney Kore'de köpek eti yeme uygulaması uzun süredir uluslararası eleştirilere maruz kalmakta. Söz konusu uygulama hayvanlara yönelik kötü muamele nedeniyle sıkça eleştirilmektedir. Ancak son yıllarda, özellikle genç kuşak arasında, köpek etinin yenmesine karşılık ülke içinde artan muhalefet dikkat çekmektedir.

Euronews’in konuyla ilgili haberine göre, Halkın Gücü Partisi'nin politika şefi Yu Eui-dong, hükümet yetkilileri ve hayvan hakları savunucuları ile yaptığı bir toplantıda, "Köpek eti tüketimiyle ilgili sosyal çatışmalara ve tartışmalara, özel bir yasa çıkararak son vermenin zamanı geldi," ifadelerini kullanarak, köpek eti tüketimine karşı bir yasa çıkarma çağrısı yaptı.

Netanyahu’nun en büyük korkusu ortaya çıktı! İsrail basını yazdı Netanyahu’nun en büyük korkusu ortaya çıktı! İsrail basını yazdı

Yu, hükümetin ve iktidar partisinin bu yıl içinde bir yasa tasarısı sunacağını ve beklenen destekle tasarının parlamentodan geçmesini amaçladığını belirtti.

Tarım Bakanı Chung Hwang-keun, toplantıda hükümetin yasağı hızla uygulayacağını ve köpek eti endüstrisinde faaliyet gösterenlere işlerini kapatmaları için maksimum desteği sağlayacaklarını ifade etti.

First Lady Kim Keon Hee, daha önce köpek eti tüketimi ile ilgili endişelerini dile getirmiş ve eşi Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ile birlikte başıboş köpekleri sahiplenmişti.

Geçmişte önerilen köpek eti karşıtı yasa tasarıları, sektörde yer alan kişilerin ve işletmelerin endişeleri nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Ancak bu önerilen yasak, üç yıllık bir geçiş sürecini ve işletmelerin sektör değiştirmeleri için mali destek sağlamayı içermekte.

Güney Kore'de köpek eti yeme geleneği, yaz sıcağını yenmenin bir yolu olarak uzun bir tarihe dayanmaktadır. Ancak bu konudaki görüşler, toplum içindeki değişen değerlerle birlikte evrim geçirmektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ