07 Ağustos 2020, Cuma
Son Dakika

Koronavirüste 'Genler ve İklim'in etkileri var mı?

Koronavirüs havalar ısındıkça etkisini kaybedecek mi? Bu soruyu araştırmacı yazar Murat Filinta'ya sorduk ve birbirinden ilginç cevaplar aldık.
14.04.2020 11.44.42

SEVDA ÇAY ÖZDEMİR

Küresel ısınma üzerine çalışmaları ve kitabı olan Araştırmacı- Yazar Murat Filinta ile bir sohbet gerçekleştirdik. Koronavirüsün özellikleri,etkileri yapılması gerekenler, en önemlisi insan geninin,virüsse etkileri nelerdir, yayılmasın da farklı insan ırkların nasıl bir etkisi var? Yaptığımız bu röportajda bu sorunun ve birçok sorunun cevabını almaya çalıştık...

Ben önce Koranavirüsün havalar ısınınca, etkisini azaltacak mı? sorusuyla başlamak istiyorum. Deniliyor ki: "Sıcaklık artınca Koronavirüs salgını bitecek."  Peki, sıcaklık artınca koronavirüs salgını bitecek mi?

Güneş ışınları arttıkça, mor ötesi ışınlarda artıyor. Mor ötesi ışınlar çok zararlı ışınlar tabii ki. Bu ışınlara bizim cildimizin tahammülü var ama virüs gibi küçük mikroorganizmaların, tahammülleri yoktur. Onların küçük bir zarı var, onlar çok etkilenirler mor ötesi ışınlardan. Mor ötesi ışınlar tabii ki, yaz gelince daha çok artacak, mor ötesi ışınların mikroorganizmalar üzerindeki etkileri biliniyor.
Virüsün yayılma hızını yavaşlatacağını kabul edebiliriz. Ama yakın mesafeden insandan insana geçme olayını, nefes yolu ile bulaşma olayını, kendini koruyarak çözmesi lazım.
Peki Hocam sıcak yerlerde de yayılıyor mu?

O soruyu da şöyle açıklayabiliriz. Şimdi Arabistan'a gittiyse orada çalışan, Arabistan dışından gelen pek çok işçi var. Uzakdoğu' dan gelen işçiler getirmiş olabilir. Yoksa orada Arabistan halkı ile başka yerlere bulaşma ihtimali az. Arabistan'da Arap halkı pek çalışmaz, genelde yabancı işçiler çalışır. Bu yabancı işçilerin getirdiği virüsle yayılması pek muhtemeldir. Arabistan'da kışın bile sıcaklık 35-40 derecedir, Yemen de öyle... Kaldı ki Kongo da bile görüldü. Afrika'da bile var. Fildişi Sahillerinde bile görüldü. Ekvatorda görüldü.  Ekvator, tam  Ekvator çizgisinin olduğu yerdedir. Böyle bir yerde virüsün ne işi var, tabii ki buralara da dışarıdan getirildi. Yakın mesafe olunca işler değişiyor. Çünkü boş hava atmosfer ortamında, o ısı şartları altında,  Afrika gibi sıcak ülkelerde virüsün yayılma ihtimali, çok az bile değil, yok.
 Yemen'de daha açıklanmadı, koronavirüs şu anda tespit edilemedi...?
Açıklanmadı ama Yemen'de tek tük varmış, ben duydum, haberlerden izledim. Arabistan ile Yemen arasında çok büyük coğrafi fark yok. Yemen sahilleri nemli bir bölge, Yemen'in yayları var oralar etkilenmemiş olabilir. Yemen sahillerinde yalnız kışın yaşamak mümkün. Burada bir salgın olma ihtimali çok zayıf çünkü halk genelde yaylalarda yaşamayı tercih ediyor.
Hocam siz genler üzerinde çalışıyorsunuz, hastalığın tesiri genlere göre değişir mi...?

Bu sadece benim görüşümde değil, ortada olan bir gerçek. Virüsün dünya haritası üzerindeki etkili olduğu sahalar hangisi? Avrupa  çok vuruyor, Amerikayı etkiliyor. Ortadoğu halkları arasında etkileri az, Çin halkı üzerinde de etkileri az, hatta Güney Kore ve Japonya halkları arasında da etkileri az. Peki neden?

Japonya ve Güney Kore soğuk bir bölge, bu virüs soğukta yayılabildiğine göre yayılması lazım, peki neden İtalya gibi daha güneydeki ülkelerde daha hızlı yayılıyor.
Fransa, İspanya, Almanya gibi Avrupa'nın belli başlı ülkelerinde yayılma imkanı buldu. Ben bunu şöyle açıklıyorum. Genetik açıdan şöyle tanımlamak istiyorum. Turani ırkların genetik yapısı farklı, Turani ırklardaki alfa gruplar ile Avrupa ırklardaki haplogruplar birbirinden farklı. Şimdi bu farklı genomlar'a sahip, çok da az iki farklı coğrafya arasındaki virüsün yayılma hızı da farklıdır. Virüsün etkilediği insan karakteri de farklı olmalı diye düşünüyorum ben.
Çünkü Batılılardaki genetik kodlar R1B, Türklerdeki genetik kodlar N1C, Çin ırklarında ki genetik kodlar C3. Şimdi C3'de, C1'de, N1C'de virüsün yayılma hızı çok az, Sibirya halkları arasında da az. En çok Avrupa halkları arasında virüs yayılıyor. İsviçre gibi ülkede... İsviçre halkı ile Fransız, İtalyan, İspanyol halkların genleri aynı. Bunlar birbirleriyle akraba, İngiliz halkını da dâhil edebiliriz. Aynı Genomu taşıyan adamlar İsviçre halkı ve diğer Avrupa halkları... Ama Rus halkı değil. Rus Halkı Slav ırkıdır. Bu Slav ırkı, İskandinav ırkları ile benzer ırktır. Polonya; İsveç, Danimarka, Norveç bunlarla Rus ırkı arasında önemli fark yoktur. Bunlar aynı insanlar, aynı atanın çocukları... Bunlar binlerce yıl önce farklı coğrafya da yaşadıkları için farklı kültürleri, Farklı etnositelere sahip olmuşlar.

Avrupalıları ırkları yok etmek için üretilmiş virüs diyorsunuz. Bu iddianızı biraz daha açar mısınız...?
Avrupalı ırkları ortadan kaldırmak için üretilmiştir diye kesin bir tanım koymuş değilim fakat Dünya haritası üzerinde baktığımız zaman bu virüsün en çok etkilediği insan tipleri Genetik açıdan da görebiliriz bunları Orta Asya'daki ırklardan farklı yani Turani ırklar dediğimiz zaman,Çin, Kore ,Japon, Türk bunların hepsi bu gruba girer.
Türkmenistan’da hiç koronavirüs açıklanmadı mı...?
Virüsün bir protein yağ kılıfı var içinde 30 bin baz çiftinden oluşan RNA sıkılıyor var. Bu RNA'sı ile virüs kendini kopya ediyor. İnsan hücresine bir reseptör yardımı ile giriyor. Hücrenin ribozomunu kullanarak kendini kopya ediyor.
Yani insan hücresinin imkanlarını kullanarak kendisini kopyalıyor. 
Yani bu şuna benzer dışarıdan bir hırsız geliyor bankaya giriyor, bankadaki bekçiye bana şuradan  git şu paraları al diyor, yani bankanın elemanını kendi elemanı imiş gibi kullanıyor  bu virüste insan hücresine bir reseptör ile giriş yapıyor sonra insan hücresinde içerisinde bulunan Ribazom denilen hücrenin dna'sını proteine çeviren bir aygıt var bu aygıta var bu aygıta  dna’sını kopya ettiriyor.  
Belki ortaya yeni bir virüs daha çıkabiliyor böylelikle kendisini kopya ettire ettire insan vücudunda çoğalıyor sonra bu ciğerlere geçiyor, ciğerlerde takibi bunu enfeksiyon algısı olarak yok etmek için harekete geçen antikor ile doluyor, antikorlar da oradaki bakterileri öldürüyor çünkü insana ciğerinde (pnömoniye) zatürreye yol açan bakterilerde var  o bakterileri öldürünce iltihap yapıyor iltihap da ciğer içerisindeki oksijen keseciklerini dolduruyor. Sonra oksijen vücuda giremez hale geliyor ciğerin dış yüzeyi katılaşıyor. böylece insan oksijensiz kalınca sağlık durumları ciddileşiyor. hastalar oksijen maskeleri  yoğun bakım derken hayati tehlike ile karşı karşıya o kişi.  
Şimdi bu virüs eğer azığa girdikten hemen sonra önlemler alınırsa en  önemli şey bence ağzı sık sık çalkalamak gargara yapmak tuzlu su olur bu , sonra baz içerikli tabletlerde olur yani sabunum su Baz,bazik ortam yani bazın ağız dokusunu yağı parçalayıcı özelliği var ağızdaki yağlar, virüsü de dış kılıfını parçalar. ağzı gargara etmek sonra yakın mesafeyi korumak  bir koruma sağlar.
Efendim şimdi Güney Kore örnek olarak gösteriliyor. G.Kore'nin ölüm oranının az olması sadece genlerle alakalı mı...?
Virüsün bir protein kılıfı var içinde 30 bin baz çiftinden oluşan Rna sı var. Bunun genlerle ilgili olduğunu düşünüyorum. Bu virüsün Dna'sı 30 bin baz çiftinden oluşan uzun bir zincir. Yani insan mitokondrisi üzerinde 16 bin baz çifti var. Bu virüs daha uzun bir genetik kodlara sahip., bu genetik yapı insan vücuduna sızınca insandaki genetik  yapı üzerinde etkisi olduğu muhakkak yani  insanın savunma sistemi bu virüsü ortadan kaldırabilmek için farklı bir genom  dizilimine  sahip olması ile Antikor un  üretimi arasında bir ilişki olmalı diye düşünüyorum ben, çünkü bir güney Korelinin ile bir Fransız'ın genon dizisi de tıpa tıp aynısı değil %99.7 benzer ama %0,3 te benzemezlik var bir G.Koreli ile bir Fransız bir İngiliz bir birey arasında işte bu benzemezliğinin yaratmış olduğu savunma sisteminde farklı olacağı için bence insanlar üzerinde de insanın genetik yapısı üzerinde bu virüsün etkisi var bu bağlamda biz bilimsel bir düşünceyi ortaya koymuş olabiliriz diye düşünüyorum.
 Yani siz diyorsunuz ki İspanya, İtalya virüse daha yatkın. Ölüm oranlarının çok olması genlerle alakalı. Ama tedbirler ve sağlık sisteminin hiç katkısı yok mu...?
 Elbetteki var şimdi batıdaki sağlık, sistemi tabii uzak doğudan daha gelişmiş ,bir Fransız bir İtalyan sağlık sistemi ile uzak doğudaki   bir ülkeyi kıyaslamak mantık dışıdır.
Burada sağlık sistemi Biyoteknolojik araştırmalar çok daha ileri düzeyde özellikle Almanya gibi bir ülkede Almanya'da Koh Enstitüsünde büyük bir Biyoteknoloji laboratuvarı var. Almanya zaten genetik araştırmalarda çok önde olan bir millet.
Ama niye ölüm oranları daha yüksek peki?
 Oranlar Almanya’da daha fazla ben bunun genler  ile alakalı olduğunu düşünüyorum
Peki Çin’de sayıların gerçeği yansıtmadığını Çin hükumetinin gerçek rakamlarını açıklayamadığını dile getirdi. ABD’li yetkililer aynı zamanda İran’ın açıkladığı rakamlara da komik olarak değerlendirdiler.
Şimdi elimizde kesin bir veri yoktur ama  Çin şu anda virüs belasından kurtulmuş  gibi.
Yani sizin tezinizi şu doğrulayabilir. Hadi Çin sayılar ile oynadı, G. Kore'de mi  sayılar ile oynadı. Yani G.Kore gayet şeffaf bir ülke.
Bu ülkeler Çin'e yakın,komşu ülkeler .Mesela D.Türkistan’da virüs oranı nedir,görülmüş mü D.Türkistan Çin ile birbirlerine sınır ,mesela Hint toplumu üzerinde Hindistan çok kalabalık ve pis bir ülke, çok pasaklı bir ülke buna karşın orada İspanya’dan daha az görülmüş olması da bu Genetik yapı ile ilgili olacağı konusunda ışık tutuyor.

İlk bir doktor üzerinde denenen Plazma tedavisi hakkında ne düşünüyorsunuz...?

 Bu bir çözümdür bence çünkü bağışıklık sistemi virüsü yenmiş insanların kanlarından elde edilen antikorlar kandan ayrıştırılınca bir savunma mekanizması olarak diğer insanların kanına aktarılabilir. Onların savunma sisteminde olumlu etkileri olur, yani bu bilimsel bir durum ,bu iyi bir gelişme başvurulacak en basit yöntem budur.

Korona virüsün,salgınının  yayılması nasıl seyredecek devam edecek mi bu şekilde bu konuda tahminleriniz , düşünceleriniz nelerdir...?
Asya üzerinde fazla etkisi olmaz çünkü Asya kurak bir iklim bu virüs nemli ortamları seven bir virüs ,o nedenle yaz mevsimi gelince azalacağı kesin, ama bütünüyle ortadan kalkar mı kalkmaz mı onu şu anda kestirmek biraz zor.  Fakat etkilerinin yaz ortalarına kadar devam edeceğinden  söz edebiliriz.
 Ölümler daha devam edecek diyorsunuz.
 Ölümler semptom olarak ,sepicilik olarak ,gezicilik olarak etkisini kaybedecek ama eski vak'alarda tekrarlar olursa yani Koah hastaları virüs eğer kapmış ,iyileşmişler ama bunlarda kalıcı enfeksiyon haline getiren durumlar ortaya çıkmış ise bu insanlar ilerde de sorunlar yaşayabilirler tabi bu ciğer hastaları ,yani koah ile mücadele eden insanlar için geçerli.

 Yorum Ekle
Ajda aras
12.04.2020 13.44.50

Umarım Bir an önce bu vürüs biter ve hayat normale döner . Arkadaşım emeğine sağlık. Çok guzel bir çalışma olmuş.