Kredi kartlarında taksitlerle ilgili değişiklik yapılması piyasanın gündeminde yer alırken, Merkez Bankası'nın perşembe günü açıklayacağı faiz kararı sonrası kredi kartı faizlerinin de değişeceği açıklandı.

Bireysel toplam 924.7 milyar liralık kredi kartı bakiyesinin 422 milyar lirası taksitli kredi kartı borcundan oluşuyor. 346.3 milyar lira olan kurumsal kredi kartları bakiyesinin ise 150.4 milyar lirası taksitli kredi kartı borcundan oluşuyor. 572.5 milyar lira olan toplam taksitli kredi kartı borçları ise ile yarım trilyonun üzerinde bulunuyor.

kredi-karti-5

KREDİ KART FAİZLERİ ARTIYOR

Ekonomim.com'da yer alan habere göre, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından yeni ekonomi yönetimi ve Merkez Bankası Haziran toplantısından bu yana politika faizinde artış gerçekleştiriyor. Yüzde 8,5 olan politika faizi üç ayda yüzde 25’e yükseltildi.

İngiltere ekonomisi 2. çeyrekte yüzde 0,2 büyüdü İngiltere ekonomisi 2. çeyrekte yüzde 0,2 büyüdü

Politika faiz oranlarındaki bu değişimle birlikte, referans faiz oranı da yükseldi. Referans faiz oranı ise bankaların kredi kartı işlemlerinde uygulayabilecekleri azami faiz oranının hesaplanmasında kullanılıyor.

kredi-karti-2

MERKEZ BANKASI'NIN KARARIYLA KREDİ KARTI FAİZ ORANI DA YÜKSELECEK

Referans faiz oranı, politika faizi artışı öncesinde yüzde 0,81 seviyesindeyken Eylül itibariyle 2,26'ya; kredi kartı işlemlerinde azami faiz oranı yüzde 1,36 iken, yüzde 2,81'e yükseldi.

21 Eylül Perşembe günü gerçekleştirilecek Para Politikası Kurulu toplantısında da beklenti faizin 500 baz puan artması yönünde. Bu artış da yine kredi kartı faiz oranlarının artmasına neden olacak.

kredi-karti-3

BİREYSEL BAKİYEDE 200 MİLYARLIK ARTIŞ

Bireysel kullanımdaki artış hız kesmeden sürerken, Haziran başında 721.4 milyar lira olan toplam bireysel kredi kartı bakiyesi, 8 Eylül itibariyle 924.7 milyar liraya çıktı. Taksitsiz bireysel kredi kartı harcamaları ise haziran başında 344.8 milyar liradan 8 Eylül'de 502.7 milyar liraya çıktı.

8 PUAN BİRDEN DÜŞTÜ

Taksitli kredi kartı harcamaları da haziran başında 368.6 milyar lira iken 8 Eylül haftasında 422 milyar liraya yükseldi. Kredi kartı harcamaları artarken bu harcamalar içinde taksitli kredi kartı harcamalarının oranı ise nisan sonundan bu yana geriliyor.

kredi-karti-4

Nisan ortasında bireysel taksitli kredi kartı harcamaları toplam bireysel kredi kartı harcamaları içinde yüzde 53,4 pay sahibi iken 8 Eylül itibariyle bu oran yüzde 45,6'ya kadar geriledi. Bireysel taksitli kredi kartı harcamalarının toplam bireysel kredi kartı harcamalarındaki oranı 8 puan birden düştü.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)