Havalar soğudu! İşte İGDAŞ'tan doğal gazda tasarruf önerileri... Çok fark edecek! Havalar soğudu! İşte İGDAŞ'tan doğal gazda tasarruf önerileri... Çok fark edecek!

ABD'de iş gücü piyasasındaki yumuşama ve Fed yetkililerinin enflasyonla mücadelede erken zafer ilan etmek için acele edilmemesi gerektiği yönlendirmeleri, piyasalarda belirsizliğe neden oluyor.

ABD'de işsizlik maaşı başvurularında beklenmedik bir artış yaşanırken, Fed yetkililerinin faiz politikası konusundaki belirsizlik devam ediyor. Dolar endeksi 104,4 seviyesinde yatay bir seyir izlerken, altının ons fiyatı hafif bir artışla 1.985 dolara çıktı.

Brent petrolün varil fiyatı ise talep endişeleri ve artan rezervlerle birlikte dün 4,3% düşüşle 77,5 dolara geriledi. ABD'de devam eden bilanço sezonunda ise Walmart'ın hisseleri yüzde 8'den fazla değer kaybetti.

Avrupa borsalarında satış ağırlıklı bir seyir görülürken, Avro Bölgesi'nde açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri öncesinde piyasalarda oynaklığın artması bekleniyor.

Asya piyasalarında ise Alibaba'nın hisselerindeki yaklaşık yüzde 10'luk değer kaybı dikkat çekti. Şirket, ABD'nin çip ihracatı kısıtlamaları nedeniyle bulut grubunun bölünmesi planını iptal ettiğini duyurdu.

Borsa İstanbul'da ise BIST 100 endeksi dün alış ağırlıklı bir seyirle yüzde 1,50 değer kazanarak günü 7.780,68 puandan tamamladı. Dolar/TL ise 28,6523 seviyesinden kapanış yaptıktan sonra bugün bankalararası piyasanın açılışında 28,6985 seviyesinden işlem gördü.

Bugün, Türkiye'de TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi, İngiltere'de perakende satışlar, Avro Bölgesi'nde TÜFE, ABD'de inşaat izinleri ve konut başlangıçları verileri takip edilecek. Piyasalarda teknik açıdan BIST 100 endeksinde 7.910 ve 8.000 seviyelerinin direnç, 7.730 ve 7.5590 puanın destek konumunda olduğu belirtiliyor.

Kaynak: (AA)