Kürt Böreği, altın sarısı rengi, nefis kokusu ve tel tel katlarıyla bilinen bir lezzet. Ancak bu özel böreğin gerçek adı ve kökeni üzerine birçok farklı görüş bulunuyor. Peki bu İstanbul'un efsane lezzetleri arasındaki Kürt Böreği'nin isminin nereden geliyor. Ve ilk nerede kim tarafından yapıldı?

Küt Böreği mi, Kürt Böreği mi?

suskumru.com'un haberine göre; Birçok kişi arasında tartışmalı olan böreğin adı konusunda iki farklı görüş mevcut durumda. Kimi insanlar, isminin "Küt Böreği" olması gerektiğini savunurken, diğerleri ise "Kürt Böreği" adının doğru olduğunu dile getiriyor. İsimle ilgili bu çekişme, böreğin nasıl kesildiği veya yenirken çıkan seslerle ilişkilendiriliyor.

Kürt Böreği'nin 200 Yıllık Hikayesi

1800'lerin başında Bingöllü Sarı Mehmet adında bir işçinin İstanbul'a göç etmesiyle başlayan hikaye, Kürt Böreği'nin ortaya çıkışının yaşandığı an olur. Sarı Mehmet, içine malzeme koymadan yaptığı böreği işçi arkadaşlarıyla paylaşır, böreğin lezzeti hızla yayılır.

Hem ucuza mal olan hem de oldukça lezzetli ve doyurucu olan börek, işçiler tarafından seviliyor. Hal böyle olunca, Bingöllü Sarı Mehmet de bu işten para kazanmaya niyetleniyor ve böreği yapıp satmaya başlar. Bu hikayeye göre, böreğin ismini Sarı Mehmet’in arkadaşları verir; “Kürt Böreği” Bu ad, zamanla popülerleşir ve İstanbul'da bilinen bir lezzet haline gelir.

O dönemde özellikle şehre yeni yeni gelmeye başlayan işçilere, kıymalı böreğin fiyatı pahalı geldiğinden, Kürt böreği talep görüyor ve seviliyor. Öyle olunca da başkaları da üretmeye ve satmaya başlıyor ve börek zamanla yaygınlaşıyor. Nihayetinde, Kürt böreği artık özellikle İstanbul’da popüler bir yiyecek haline gelip, günümüze kadar ulaşıyor ve hatta bazıları tarafından “hamal böreği” olarak da adlandırılır.

Kürt Böreği'nin Özellikleri ve Lezzet Sırları

Kürt Böreği, içi boş veya sade olarak bilinir. Ancak en belirgin özelliği, dışına dökülen pudra şekeriyle kaplı olmasıdır. İçindeki malzeme bakımından diğer böreklerden ayrılır ve tuzlu değil, tatlı bir lezzet sunar. Pastanelerde sıkça bulunan bu börek, sıcak süt veya çay eşliğinde tercih edilir.

Kürt Böreği Nasıl Yapılır?

Kürt Böreği'nin yapımı aslında oldukça kolaydır. Ancak lezzetin doruklarına ulaşabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Yazının devamında, bu püf noktalarla birlikte Kürt Böreği'nin adım adım tarifi bulunmaktadır.

Püf noktalar?

Kürt böreğinin daha lezzetli olabilmesi için, yapımı esnasında ya da servis esnasında birkaç detaya uyabilirsiniz. Örneğin Kürt böreği yaparken, kullanılan tepsi geniş olmalıdır. Dar alanlarda tam anlamıyla pişmemesinin yanı sıra, aynı zamanda çıtır olma özelliğini de kaybedebilir.

Hazır yufka ile Kürt böreği, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilen bir tariftir fakat hazır yoğrulmuş hamur ile yapılan Kürt böreğinin tadı ile yufkayla yapılan Kürt böreği tadı arasında çok fazla fark bulunmaktadır.

Böreğinizin fırınlanırken kurumaması, üzerinin yanmadan kızarması için tereyağından arda kalan köpüklü kısmı, böreği fırınlarken üzerine serpebilirsiniz. Eğer tercihiniz daha yumuşak, içi daha sade bir börekse; yufkaları üst üste dizerken aralarına pudra şekerinin yanı sıra tereyağı da ekleyebilirsiniz.

Tereyağı eklemeniz, hem pişirim esnasında yumuşak kalıp kurumamasını sağlayacaktır, hem de pişirim sonrasında tadının daha iyi olmasına olanak tanıyacaktır. Eğer Kürt böreğini üzerine pudra şekeri dökerek yemeyi seviyorsanız, size tavsiyemiz sıcak böreğe pudra şekeri dökmemeniz yönünde olacaktır. Ilık ya da soğuk böreğe pudra şekeri dökmeniz, şekerin erimeden kalmasını sağlayacaktır.

Malzemeleri:

 • 1 çay bardağı ayçiçeği yağı
 • 150 gram tereyağı
 • 2 adet yumurta
 • 1 çay bardağı yoğurt
 • ½ çay bardağı su
 • ½ çay kaşığı tuz
 • 1 paket kabartma tozu
 • 4,5 su bardağı un
 • 4 yemek kaşığı pudra şekeri

Yapılışı:

Ağaç kovuğundan çıkardı, 3 saatte 30 bin lira kazandı! Mücevher değerinde… Ağaç kovuğundan çıkardı, 3 saatte 30 bin lira kazandı! Mücevher değerinde…
 1. 4,5 su bardağı unu derin bir karıştırma kabına dökün ve kabartma tozunu ekleyin. Kabın orta kısmını elinizle açın.
 2. Kabın orta kısmına yumurta, tuz, yoğurt ve ayçiçeği yağını ekleyin. Yavaş yavaş ılık su ekleyerek hamuru yoğurun.
 3. Hamuru yumurta büyüklüğünde keserek ayrın ve üzerini nemli bir bez ile kapatıp yarım saat dinlendirin.
 4. Tereyağını eritin ve köpüklerini ayırarak yağı sade bir hale getirin.
 5. Hamur yumrularını açarak her birine tereyağı sürün ve rulo şeklinde sarın.
 6. Buzdolabında yarım saat bekletin, sonra oda sıcaklığında dinlendirin.
 7. Hamur rulolarını açarak fırın tepsisine yerleştirin, her kat arasına pudra şekeri serpin.
 8. Kalan yağ karışımını yufkaların üzerine sürün ve 180 derecede kızarana kadar pişirin.
 9. Fırından çıkan böreği yarım saat dinlendirin, dilimleyip pudra şekeri serperek servis edin.

Kürt Böreği Sofralarımızı Renklendiriyor

Kürt Böreği, 200 yıllık bir geçmişe sahip olan ve geleneksel lezzetleri günümüze taşıyan bir damak şölenidir. İsmi üzerine yapılan tartışmaların yanı sıra, bu lezzetin hikayesi ve yapımıyla herkesin evinde yapmayı denemesi gereken bir lezzet sunuyor.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)