07 Nisan 2020, Salı
Son Dakika

Kuveyt'te ezana koronavirüs düzenlemesi

Dünyada 5 binin üzerinde can alan koronavirüs yayılmaya devam ediyor. Kuveyt'te bir müezzin ezanın Hayya ale'salah' (Haydi namaza) bölümünü 'al-salatu fi buyutikum' (evlerinizde namaz kılın) şeklinde değiştirerek okudu.
14.03.2020 20.29.52

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle halka "zaruret dışında dışarı çıkmamaları ve evlerinde kalmaları'" çağrısında bulunulan Kuveyt'te ezan değiştirilerek okundu. 

Kuveyt Enformasyon Bakanlığı, kovid-19 nedeniyle halka "zaruret dışında dışarı çıkmamaları ve evlerinde kalmaları'" çağrısında bulundu.

Kuveyt resmi haber ajansı KUNA'nın haberine göre, Enformasyon Bakanlığı, virüsten korunma tedbirleri kapsamında halktan evlerinden çıkmamaları ve kalabalık yerlere gitmemelerini istedi.

Sağlık Bakanlığından dün yapılan açıklamada Kuveyt'teki koronavirüs vaka sayısının 80'e yükseldiği duyurulmuştu.

Ezan daha öncede değiştirildi

Öte yandan sert koronavirüs tedbirlerinin alındığı ülkede, ezan da bazı müezzinler tarafından değiştirilerek okundu.

Ezanda yer alan 'Hayya ale'salah' (Haydi namaza) bölümü, bazı müezzinler tarafından 'al-salatu fi buyutikum' (evlerinizde namaz kılın) şeklinde değiştirilerek okundu.

Sünni gelenekte en muteber kaynaklardan biri olarak kabul edilen Sahih-i Buhari'de ezanın bu şekilde okunması Hz. Muhammed döneminde, cemaati fırtınalı ve aşırı yağışlı havalardan korumak için de gerçekleşmişti.

TTİFAK 

 Yorum Ekle