Kore İşçi Partisi'nin 16. politbüro toplantısı, Kim Jong-un'un katılımıyla 20 Eylül'de gerçekleşti. Toplantıda, Kim'in Rusya ziyaretinin sonuçlarına ilişkin rapor sunuldu. Raporda, Kim'in 12-17 Eylül tarihlerinde Rusya'yı ziyareti sırasında Putin ile verimli görüşmeler gerçekleştirdiği ve ilişkileri yeni bir stratejik düzeye taşıdığı vurgulandı. Ayrıca, bu ziyaretin dünya jeopolitik durumunda köklü bir değişiklik getirdiği belirtildi.

Sahile vuran cadı şişeleri görenleri şaşkına çevirdi! Sakın açmayın Sahile vuran cadı şişeleri görenleri şaşkına çevirdi! Sakın açmayın

Kim Jong-un, politbüro toplantısında, Rusya ile ilişkilerin güçlendirilmesi, ikili ilişkilerin tüm alanlarda daha da etkinleştirilmesi ve ziyarette elde edilen başarıların pekiştirilmesi gerektiğini vurguladı. Ancak, hangi adımların atılacağına dair ayrıntılı bilgi verilmedi.

RUSYA, GÜNEY KORE’NİN AÇIKLAMASINDAN ENDİŞE DUYUYOR

Rusya'nın Seul Büyükelçiliği, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol'ün BM Genel Kurulu'ndaki Rusya ve Kuzey Kore arasındaki askeri işbirliği uyarısına derin endişe duyduğunu açıkladı. Büyükelçilik, Güney Kore'nin bu tutumunu "Rusya ve Kuzey Kore'ye yönelik kötülemeye yönelik propaganda kampanyasına katılma" olarak nitelendirdi ve Güney Kore'nin Rus karşıtı yaklaşımlarının ikili ilişkilere ve Kore Yarımadası'ndaki duruma olumsuz etkilerini göz önünde bulundurması gerektiğini belirtti.

Kim Jong-un ile Putin'in 13 Eylül'deki görüşmesinde, iki ülke arasında askeri işbirliği konusunun görüşüldüğü yönündeki haberler yalanlanmıştı. Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, bu konudaki rahatsızlığını dile getirmişti.

Kaynak: (HABER MERKEZİ-AA)