Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne ait yurtlardaki asansör kazalarıyla ilgili alınan önlemleri paylaştı.

Bakan Bak, görevlendirdikleri mühendislerin KYK yurtlarını tek tek dolaşarak asansör sistemlerini kontrol ettiğini belirtti.

Ayrıca, asansörlerde yaşanan sorunlara karşı alınan yeni önlemleri açıkladı. Buna göre, asansörlere Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile karekod uygulaması getirilecek.

Bu sayede öğrenciler, asansörün tipi, bakım zamanları gibi bilgilere karekod üzerinden ulaşabilecekler. Karekodların yerleştirilmesinin kısa süre içinde tamamlanacağını ifade etti.

Bakan Bak, asansör sözleşmelerinin detaylı bir incelemeden geçirildiğini ve bütün yurtlarda asansör sistemlerinin kontrol edildiğini vurguladı.

Ayrıca, Aydın'daki bir asansör kazasıyla ilgili adli soruşturma kapsamında 3 kişinin tutuklandığını, idari soruşturmanın devam ettiğini belirtti.

Sokak ortasında öldüresiye dövülen adam hastaneye kaldırıldı Sokak ortasında öldüresiye dövülen adam hastaneye kaldırıldı

Bakan, daha önceki dönemlerde hiçbir yurtta asansör düşme olayının yaşanmadığını ve güvenlik tedbirlerinin bulunduğunu ifade etti.

Kaynak: AA