19 Eylül 2020, Cumartesi
Son Dakika

LGS ve YKS’de geri sayım! Sınav öncesi son tüyolar

LGS’ye bir hafta, YKS’ye iki hafta kaldı. Peki son düzlükte adaylar ne yapmalı? Son güne kadar ders çalışılır mı? Etraftan gelen her tavsiyeye uyulur mu? Uykusuzluk sınav başarısını düşürür mü? Uzmanlar son hafta tüyolarını anlattı.
14.06.2020 17.42.45

Eğitimin gündeminin masaya yatırıldığı “Yolun Başındayken” programında Dr. Görkem İldaş, eğitim uzmanlarıyla LGS VE YKS sınavlarına sayılı gün kala yapılması gerekenleri konuştu. Eğitim Uzmanı Hasan Atasoy, Marmara Koleji Rehberlik Koordinatörü Nevin Çiftel ve Doğru Cevap Eğitim Kurumları Ceo’su Hami Koç aday öğrencilere hem tüyo verdi hem de yeni eğitim yılına dair öngörülerini paylaştı.

Cumartesi günü 1 milyon 800 bin aday LGS’ye girecek

LGS sınavı için 1 milyon 800 bin aday 20 Haziran Cumartesi günü sınava girecek, 2,5 milyon adayın yarışacağı YKS ise 27-28 Haziran tarihlerinde yapılacak. Adayların sınav öncesi akademik, sosyal, duygusal ve fiziksel olarak son hazırlıklarını tamamlamaları gerektiğini söyleyen Marmara Koleji Rehberlik Koordinatörü Nevin Çiftel, adayların son ana kadar ders çalışmalarına hiçbir engel olmadığını söyledi. Çiftel, “Boş kalmak duygusal yorgunluğa neden olabilir, akademik hazırlık kesinlikle durdurulmamalı” dedi.

Deneme sınavlarını gerçek sınavın simülasyonu şeklinde yapmalılar

Yeni bir konu öğrenmek yerine ise sınav antrenmanları yapmanın daha doğru olacağını da söyleyen Çiftel, “Deneme sınavlarını gerçek sınavın simülasyonu şeklinde yapmalılar. Gerçek saatte başlamalı, verilen sürede bitmeli.” dedi. Çiftel, sınavla ilgili diğer önerilerini şöyle sıraladı:

Sınav taktiklerini, sürelerini son hafta gözden geçirin

Sadece akademik hazırlık değil, taktik hazırlık da önemli. Her öğrencinin başarılı olduğu test, hızlı olduğu alan farklıdır. Dolayısıyla her öğrencinin kendi tarzını bulması şart. Taktiklerini, sürelerini son hafta gözden geçirsinler. Sınav sırasında da taktik değiştirmesinler.

Yapamadığınız sorulara takılıp kalmayın

Sınavda bir soruya takılırsanız, soruyla inatlaşmayın. Bir soruya takılmak üç soruya mal olabilir.

Kodlamayı kontrol edin

Kodlama hatalarından dolayı bekledikleri sonuçları alamayan çok öğrenci oluyor. Denmeme sınavlarında mutlaka kodlama yapılarak kendilerini sınasınlar.

Son hafta ağır aktivitelerden kaçının

Kimin ne söylediğinden ziyade, sizin ne hissettiğiniz çok önemli. Herkes iyi niyetli bir şeyler söyler ama siz duymayın. Son hafta sakatlanmanıza neden olacak ağır aktivitelerden kaçının. Kahvaltı alışkanlığınız yoksa mutlaka edinin. Sınav günü alışmadığınız o kahvaltıyı etmek midenizi rahat edebilir. Sınavdan önceki gece uyuyamadınız diye kaygılanmayın. Bir gece uykusuz kaldınız diye sınavınız kötü geçmez.

Hayat sınav endeksli değildir

Doğru Cevap Eğitim Kurumları Ceo’su Hami Koç da LGS adaylarına seslendi. Koç, “Sınav gününe kadar ellerinden geldiği kadar hazırlanmaya çalışsınlar. Hayat sınav endeksli değildir. Sınavı atlattıklarında hayatlarının daha mutlu bir şekilde devam ettiklerini göreceklerdir.” dedi.

Tercihlere korona etkisi

Eğitim Uzmanı Hasan Atasoy ise, korona krizi etkisi nedeniyle, adayların bu yıl yerleşmeye çok daha kararlı olduklarını, özellikle lise son sınıfta okuyan adaylar ve geçtiğimiz yıl yerleşmemiş adayların, bu yıla özel yapılan değişikliklerden faydalanmak için bir bölüme kayıt olmaya çalışacağını söyledi. Atasoy, özellikle lise son adaylarının bir sonraki seneki sınava hazırlanma davranışlarının azalacağını tahmin ettiklerini ifade etti.

Sağlıkla ilgili bölümlere talep azalacak

Üniversite adaylarının sağlıkla ilgili bölümlere olan taleplerinin azalacağını düşündüğünü de anlatan Atasoy, adayların mühendislik, hukuk gibi diplomayla bireysel iş yapabilecekleri programları tercih edeceklerini belirtti. Atasoy, ekonomik kriz beklentisi nedeniyle dolayı ise adayların öncelikle devlet üniversitelerinin lisans programlarını, daha sonra devlet üniversiteleri ön lisans programlarını ve sonrada vakıf üniversitesi lisans programlarını tercih edeceklerini beklediğini sözlerine ekledi.Yorum Ekle