29 Eylül 2020, Salı
Son Dakika

LPG'li araç sahiplerine müjde: Otopark yasağı kalkıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, nisan ayından itibaren tedbirlerin alınmasıyla LPG'li araçların da AVM, otel ve konutların kapalı otoparklarına girebilmesine ilişkin düzenlemenin hayata geçirileceğini açıkladı.
19.03.2019 12.11.03

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. LPG'li araçların kapalı alanlara girmesine ilişkin yönetmelikle yapılacak düzenlemelerin, nisandan itibaren hayata geçeceğini bildiren Kurum, tedbirlerin alınmasının ardından LPG'li araçlar için AVM, otel ve konutların otoparklarına giriş izni vermeyi düşündüklerini açıkladı. Kurum, kentsel dönüşüme girecek konutlara ilişkin, "Tespitlerimize göre 2023'e kadar dönüştürülmesi gereken 6,7 milyon bağımsız bölüm var, riskli gördüğümüz. Bunların yaklaşık 1,5 milyonu da daha fazla riskli diyebiliriz" dedi.

10.5 milyon vatandaş imar barışından faydalandı

10,5 milyon vatandaşın imar barışından istifade ettiğini söyleyen Kurum imar barışıyla "çok önemli bir veri" diye nitelendirdiği yapı stoğuna ilişkin tespitleri de yapacaklarını söyledi.  Sosyal konut projesine ilişkin bilgi de veren Kurum, "İlk etapta yapılacak 50 bin sosyal konuta şu ana kadar 250 bin başvuru geldi" ifadelerini kullandı. Bakan, "İstanbul, Bursa, Konya, İzmir, Erzurum ve Adana illerinde çok fazla talep var. Bu illere yoğunlaşacağız gözüküyor. 250 binin üzerinde talep olması durumunda da karşılayacağız, devlet olarak sorumluluğumuz, görevimiz budur" diye konuştu.

ANKA Millet Bahçesi 2020 yılında hizmete girecek

Peribacaları çevresinde 100'ün üzerinde kaçak yapının yıkıldığını söyleyen Kurum, "Kalan 195 kaçak yapı etaplar halinde yıkılacak" dedi.  (Kartal'da çöken Yeşilyurt Apartmanı ile ilgili Bakan Kurum, yerine 5 katlı bina yapılacağını ve haftaya temelinin atıldığını ifade etti. Kurum, "391 milyon metrekare tarım arazisi çiftçilere kiralandı. En çok kiralama Adana, Hatay, Konya, İzmir ve Muğla'da yapıldı. 218 bin vatandaşımızı ilgilendiren süreçte yaklaşık 180 bin çiftçimiz bu düzenlemeden faydalandı" dedi.  Bakan Kurum,  Ankara AKM Millet Bahçesi 2020 yılında hizmete açılacağını müjdesini de verdi.

Emlak Katılım Bankası 21 Mart'ta faaliyetlerine başlayacak

Emlak Katılım Bankası'nın 21 Mart itibarıyla bankacılık faaliyetlerine başlayacağını açıklayan Bakan Kurum, "İnşallah bu banka hem gayrimenkul sektörüne hem kentsel dönüşüm projelerine katkı sağlayacak" diye konuştu.

QR kodlu sistemle 200 bin tapu işlemi 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, QR kodlu sistemle bugüne kadar 200 bin tapu işlemi yapıldığını bildirdi.Yorum Ekle