ABD Başkanı Biden'ın Kıdemli Danışmanı Amos Hochstein ile ABD'nin Beyrut Büyükelçisi Dorah Shea'yla Beyrut'ta görüşen Berri, Lübnan'ın Nebih Berri, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararlarını yok sayan İsrail'e karşı sınırlarını korumakta kararlı olduklarını söyledi.

Görüşmede Berri ile Hochstein, Lübnan'da 31 Ekim 2022'den beri seçilemeyen cumhurbaşkanı, Lübnan'ın kara sularında yer alan gaz sahasındaki sondaj çalışmaları ve ülkenin genel durumunu ele aldı.

ABD'li heyetle görüşmesinde İsrail'in, Lübnan'ın güney sınırlarının korunmasını sağlayan BMGK'nın 1701 sayılı kararını ihlal etmesinin durdurulması çağrısında bulunan Berri, Lübnan'ın, topraklarının tamamı üzerinde egemenliğini sağlamada kararlı olduğunu kaydetti.

Ukrayna'nın Sivasyopol'da Rus Karargahını vurduğu görüntüler ortaya çıktı Ukrayna'nın Sivasyopol'da Rus Karargahını vurduğu görüntüler ortaya çıktı

İsrail'in işgalleri ve hukuksuz eylemleri

İsrail ordusu, 1967'de Suriye ile girdiği savaşta Golan Tepeleri ve ardından Lübnan'ın kendisine ait olduğunu vurguladığı Kefr Şuba Tepeleri, Şebaa Çiftlikleri ile Gacar köyünün bir kısmını işgal etmişti.

Lübnan Dışişleri Bakanlığı, 4 Temmuz'da yaptığı açıklamada, İsrail'in Gacar köyünün kuzeyine girişleri yasakladığını, böylece BMGK'nın 1701 sayılı kararını açık bir şekilde ihlal ederek işgal bölgesini genişletmek istediği uyarısında bulunmuştu.

Hizbullah ise 7 Temmuz'da, İsrail'in Lübnan sınırındaki Gacar köyünün tamamını işgal ederek etrafına duvar ördüğünü bildirmişti. (AA)