20 Mayıs 2022, Cuma
Son Dakika

M.Helün Fırat’ın, “müzik yasağına” ilişkin söylemine sözüm var!

13.05.2022

DEVA Partisi Kültür Sanat ve Turizm Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı M. Helün Fırat, “müzik yasağına” ilişkin yazılı açıklama yaptı. 

https://www.enpolitik.com/deva-partili-helun-firat-muzige-ve-hayata-ozgurluk-istiyoruz-336035-haberi

Fırat’ın açıklaması şöyle:

FIRAT: “Pandemi gibi sancılı bir dönemde en büyük zorluğu sahne sanatları ve mekân işletmeleri yaşadı. Ekmeğini müzik ve sahne sektöründen kazanan 100’ü aşkın insanın geçim sıkıntısıyla yaşamına son verdiği bu acımasız sözde destek ortamında pandeminin tüm yaralarının sarılması, insanlar normal yaşamlarına dönerken gece 00.00 yasaklarının tamamen kaldırılması bekleniyordu. Ancak hükûmet dalga geçer gibi bir karar alarak yasakları kaldırmak yerine sadece 1 saat esnetti.”

AY: Doğru..Pandemi herkesi ama müzisyenleri derinden etkiledi. Devlet desteği kuş kadar kaldı. Ama, herşeyin normale döndüğü ortamda müzik yasağını, pandemiden değil, “kimsenin rahatsız edilmesine izin vermeyiz” diyerek açıklamak, 20 yıldır neden rahatsız ettirdiniz?  sorularına yol açtı!..

FIRAT: “HES kodlarının ve maskelerin hayatımızdan çıkarıldığı, fazlasıyla rahatlama sağlanan bu dönemde hangi akıl gece 01.00’den sonra uygulanacak müzik yasaklarının topluma faydası olacağına inanabilir? Tüm beklentilere rağmen yasakların sadece 1 saat esnetilmesi kamuoyunun aklıyla dalga geçmekten bir anlam taşımamaktadır.”

AY: Maalesef, müziğin-oyunun/dansın topluma getirdiği yararlar saymakla bitmez. Ama, iktidar “müzik dinleyen” herkesin “alkol kullandığını” hesap ederek böyle bir müdahale de bulunuyor, tüm müzisyenleri karşısına alıyor. Seçim üzeri neden yapıyor, anlamak mümkün değil!

FIRAT: “Diğer yandan defaatle belirttiğimiz gibi; müzikli mekânlara çalışma saati sınırlaması getirilmesi hukuka aykırıdır. Her şeyden önce Cumhurbaşkanı veya İçişleri Bakanı’nın müzikli mekânlara çalışma saati kısıtlaması getirme yetkisi yoktur. Müzikli mekân sahiplerinin anayasal hakkı olan çalışma hürriyetlerinin ölçüsüz bir biçimde sınırlandırılması anayasal bir suçtur. Anayasal suçları işle sıradan bir rutine çevirenlerin bundan vazgeçmesini ve sektörün hakkının teslim edilmesini acilen talep ediyoruz.

AY: 1/ Müzikli mekânlara çalışma saati sınırlaması getirilmesi “hukuka aykırı mıdır?”,

2/ İçişleri Bakanı’nın müzikli mekânlara “çalışma saati kısıtlaması” getirme yetkisi yok mudur?,

3/ Müzikli mekân sahiplerinin anayasal hakkı olan çalışma hürriyetlerinin ölçüsüz bir biçimde sınırlandırılması anayasal bir suç mudur? Hala bilmiyorum. Söylemler var, ama kanun mad., yönetmelik verilmiyor…

FIRAT: MÜYORBİR, MESAM ve MSG gibi meslek birliklerinin çağrısına destek veriyor, yanlarında duruyoruz. Toplumun hayat tarzını şekillendirmek üzere inatla yapılan bu dar bakışlı kısıtlamalar yüzbinlerin yaşamını etkiliyor. Yüzbinlerce müzisyenin yanı sıra, ses-ışık sistem firmaları, canlı müzik mekânları, ikram şirketleri, servis hizmetleri çalışanları, güvenlik firmaları başta olmak üzere bu iş yerlerinde çalışan yüzbinlerce insan evine ekmek götürme derdiyle boğuşuyor.

AY: Katılmamak mümkün değil; gerçekten de, “yüzbinlerce müzisyenin yanı sıra, ses-ışık sistem firmaları, canlı müzik mekânları, ikram şirketleri, servis hizmetleri çalışanları, güvenlik firmaları başta olmak üzere bu iş yerlerinde çalışan yüzbinlerce insan evine ekmek götürme derdiyle boğuşuyor.”

Bunları topladığınızda çok büyük bir seçmen kitlesini ve onları sevenleri karşınıza almış oluyorsunuz…

İktidarın, sadece gece hayatı ile değil, bu gözle değerlendirmelerini bekliyoruz.

 


Yorum Ekle