20 Eylül 2021, Pazartesi
Son Dakika

Marmara Depreminin 19. Yılı

1999 Marmara Depremi'nin 19'uncu yılı dolayısıyla Sultanahmet Meydanı'nda anma etkinlikleri gerçekleştirildi. Etkinlikte konuşan İstanbul Valisi Vasip Şahin, "Depremle yaşama ve depreme karşı tedbir alma bilincinin gelişmesi lazım” dedi.
17.08.2018 16.06.55

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD), DASK, Türk Kızılayı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi kuruluşları Sultanahmet Meydanı'nda, "1999 Marmara Depremi Anma Etkinlikleri" gerçekleştirdi. İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu'nun da katıldığı etkinliklerde; zaman tüneli çadırı, afet simülasyon tırı gezildi. Köpekli arama gösterilerinin de gerçekleştirildiği etkinlikte depremde mahsur kalan vatandaşların bulunmasına yönelik yapılabilecek çalışmalar uygulandı. Çocuklar için tırmanma parkurunun da bulunduğu etkinlik alanında, Kızılay kan bağışı ve ikram tırı da etkinlik alanında yer aldı. Anma etkinliğinde konuşan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, "19 yıl önce kaybettiğimiz canları rahmetle anıyoruz. Bu coğrafyanın belirli gerçekleri var. Bu gerçeklere uygun yaşamayı öğrenmediğimiz sürece maalesef benzer acılar tekrarlanır. O sebeple bugün burada yapılan etkinlik; bu acıları hem tekrar hatırlatmak hem de gelecekte benzerlerinin olmaması duyarlılığını vatandaşımızın, insanımızın duyarlılığını arttırmak, kamu kurum ve kuruluşlarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın bu anlamda kapasitelerini ortaya koymak ve her an benzer riskler ortaya çıktığında hazırlıklı olunması bakımından hafızamızı tazelemek, vatandaşımıza, insanımıza bu konudaki hassasiyeti aktarmak" dedi.

Etkinlik kapsamında konuşan İstanbul Valisi Vasip Şahin ise, "Depremle yaşama ve depreme karşı tedbir alma bilincinin gelişmesi lazım. İstanbul bu anlamda kritik illerimizin başında geliyor. Hem nüfus yoğunluğu itibariyle en büyük ilimiz, hem de depremsellik üretme coğrafyası noktasında da bir fay hattı üzerindeyiz. Türkiye acil afet planı kapsamında İstanbul'da da çok ciddi bir afet planlaması yapılmıştır. Bu afet planlamasına uygun bir şekilde herkes görevlendirmeleri yapılmış ve görevlendirilen personel tamamı kendi görevinin ne olduğunu bilmekte" diye konuştu.

 Yorum Ekle