Bu yıl Marmara’da hamsi bolluğunun yaşandığını belirten İBB İYÖN A.Ş. Genel Müdürü Hamdi Arpa, “Bu zaten beklediğimiz bir gelişmeydi. Gelen ürünün yaklaşık yüzde 70'ini hamsi oluşturuyor. Geçen yıl bu rakamlar daha düşüktü. Şu ankinin yüzde 50'sine yakın daha az bir miktarda balık gelmişti. Geçen yılın başat balığı palamuttu. Bu yıl palamut beklemiyoruz ve ilk gösterge de palamudun olmayacağını doğrular nitelikte." şeklinde konuştu.

marmara-denizinde-hamsi-bollugu-gecen-yila-oranla-2-kat-artti-_8132_dhaphoto12

1 HAFTADA 747 TON HAMSİ AVLANDI 

Av yasağının 1 Eylül'de sona ermesiyle birlikte Marmara Denizi’nde balıkçılar “vira bismillah” diyerek sezonun ilk avına çıktı. Av sezonun ilk bir haftasında hamsi bolluğunu balıkçıların yüzlerini güldürdü. Marmara Denizi'nden 1 haftada 747 ton 651 kilogram hamsi avlandı. Bu yıl geçen yıla göre 330 ton 895 kilogram, yaklaşık 2 katı hamsi yoğunluğu görüldü. Hamsiyi, sardalya, çipura, torik, mırlan ve istavrit takip etti. İBB Gürpınar Su Ürünleri Hali'nde 1 haftada bin 173 ton balık satışı gerçekleştirildi. 

marmara-denizinde-hamsi-bollugu-gecen-yila-oranla-2-kat-artti-_8132_dhaphoto13

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan emekliye yılbaşından önce zam müjdesi! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan emekliye yılbaşından önce zam müjdesi!

BU YIL PALAMUT YOK

Geçen yıl ilk bir haftada 130 ton 277 kilogram palamut avlanırken bu sene hiç olmaması dikkat çekti. İBB İSYÖN A.Ş. Genel Müdürü Hamdi Arpa’da bu yıl palamut beklemediklerini ifade ederek, ilk göstergelerin de bu yönde olduğunu vurguladı.

"HALKIMIZ BALIĞA DOYACAK"

Av sezonunun bereketli geçtiğini ve bu sene halkımızın balığa doyacağını söyleyen satıcı Serdar Can, "Şu an zaten göründüğü gibi hamsi bol. Yani 1 Eylül'den itibaren hamsi Türkiye genelinde tezgâhlarda her tarafta bol. Marmara olması hasebiyle bile bütün Türkiye'yi besliyor. İnşallah halkımız bol balık yiyecek. Halkımız balığa doyacak. Şu anda en ucuz balık. Yani gerçekten balık bedava. Tezgâhlarda hamsinin, en pahalı yerde, en iyisi, en kalitelisi 100 liranın üstü yok. Bugün 50 liraya, 60 liraya, 100 liraya balıklar bedava" dedi.

marmara-denizinde-hamsi-bollugu-gecen-yila-oranla-2-kat-artti-_8132_dhaphoto4

HAMSİ BOL, PALAMUT YOK

Balıkçı Ali Rıza Işık da bu sene hamsinin bol olduğunu belirterek Karadeniz hamsisinin de çıkmaya başlamasıyla birlikte vatandaşların bol bol ucuz hamsi yiyeceğini söyledi. Işık, “Bu sene palamut baya zayıf. Çinekop, lüferin zamanına daha 1 ay var. Marmara Denizi'nde şu an beklenti güzel. Herkese yetecek balık var şu anda. Karadeniz hamsisi de çıktığı zaman piyasa oturur"  şeklinde konuştu.

marmara-denizinde-hamsi-bollugu-gecen-yila-oranla-2-kat-artti-_8132_dhaphoto2

Kaynak: (DHA)