21 Nisan 2021, Çarşamba
Son Dakika

Melek Hanım'ın 'Lezzet Girişimi'

Girişimci Melek Demircioğlu, Kovid-19 salgını sürecinde yöresel yemek ve ürünlerin satıldığı "EvdenYe" adlı internet sitesi aracılığıyla 350 kadına istihdam sağlıyor
06.04.2021 21.28.15

DURSUN EKER
Girişimci Melek Demircioğlu tarafından Kovid-19 salgını sürecinde hayata geçirilen "EvdenYe" adlı internet sitesi, 350 kadının el emeği ürünlerini tüketicilerle buluşturuyor.
Melek Demircioğlu, üniversitede işletme ve sosyoloji alanlarında eğitim gördükten sonra e-ticaret üzerine çalışmaya başladı. TÜBİTAK ve KADEM iş birliğinde düzenlenen kadın girişimcilik kampına da katılan Demircioğlu, birikimlerinden yola çıkarak çalışma imkanı bulamayan kadınların, yaptıkları ev yemeklerini kazanca dönüştürebilecekleri "EvdenYe" adlı bir internet sitesi kurmaya karar verdi. Serdar Kocabaş'ın yazılımını yaptığı ve 4 Aralık 2020'de faaliyete geçen internet sitesi kısa sürede Türkiye'den kadınların el ürünü lezzetlerini satabildikleri rengarenk bir gıda vitrinine dönüştü.

"Elimin lezzetine güveniyorum diyen herkese açık"

Muhabirimize girişim hikayesini anlatan Melek Demircioğlu, kadınların evlerinden çıkmalarına gerek kalmadan para kazanmalarını sağlayacak bir site kurmayı hedeflediğini söyledi. Salgın sürecinde artık her şeyin çevrim içi satılabildiğini hatırlatan Demircioğlu, hayata geçirdiği sitenin, kadınların hem aile bütçelerine katkıda bulunacakları hem de üretici kimliklerini geliştirecekleri bir platform olduğuna dikkati çekti. Projede yaklaşık 4 ayda 350 kadına ulaştıklarını anlatan Demircioğlu, "Sitede kadınların yöresel yemeklerinin de arasında olduğu 1180 ürün bulunuyor. Kadınlarımızın kimisi çok marifetli kimisi de çok ihtiyacı olduğu için sitede yemeklerini satıyor. Kadınların sattığı ürünlerden kazanç sağlamıyoruz ve komisyon almıyoruz." dedi.

İstanbul'un yanı sıra İzmir, Gaziantep, Konya, Kars, Bursa, Sakarya'dan yöresel ürünlerin satışını yaptıklarını belirten Melek Demircioğlu, "Bu site sayesinde iş imkanları azalan birçok kadın yeni bir kazanç kapısına kavuştu. Bu vitrinin kapıları, 'Elimin lezzetine, ürünümün güzelliğine güveniyorum.' diyen tüm kadınlara ücretsiz olarak sonuna dek açık olacak." diye konuştu.

"Kuryelerin bile kadın olacağı bir ağ kurmak istiyoruz"

Demircioğlu, siteyi kadınların eğitim alabilecekleri, yemek tekniklerini öğrenebilecekleri bir merkez haline getirmek istediklerini de dile getirerek, şunları söyledi: "İstihdam noktasında kadınlardan bir lojistik ağ kurmayı hedefliyoruz. Ürünleri götürecek kuryelerin bile kadın olacağı bir ağ kurmak istiyoruz. Hedefimiz siteyi büyütüp daha fazla kadına ulaşıp satış yapabilmek. Bu noktada EvdenYe isimli kuracağımız bir mutfakta da kadınların isterse yemeklerini yapabilecekleri ortam yaratmak amacındayız. YouTube kanalında yayımlamayı düşündüğümüz bu mutfakta kadınlar hem yemeklerini yapıp hem de hikayelerini anlatabilecekler. Sadece güçlü kadın olmak yetmiyor. Gerçekten hem güçlü hem de mutlu kadın olabilmek önemli."

"Kadınlar her alanda güçlü"

Kayseri'den siteye dahil olan 2 çocuk annesi Zeliha Turgut, bireysel olarak internetten satış yapmaya çalıştığını, EvdenYe sitesinin iyi bir fırsat olabileceğini düşündüğünü anlattı.

Sitenin kendilerine çok destek verdiğini belirten Turgut, "İddialı olduğum ürünler arasında kurabiye, poğaça, kandil simidi gibi hamur işleri bulunuyor. Bu fırsat bize verildiyse mutlaka değerlendirmeliyiz. Ben de elimden geldiğince bunu ortaya çıkarmaya çalışıyorum. Kadınlar her alanda, her yerde güçlü ve bu gücü de göstermeliler." diye konuştu.

"Evimin ekonomisine katkıda bulunuyorum"
Üsküdar’dan siteye katılan ve yöresel yemekler yapan 3 çocuk annesi Hatice Polat, işe yaradığını hissetmekten dolayı mutluluk duyduğunu dile getirdi. Ev ekonomisine katkıda bulunma ve çocuklarının gözünde daha farklı bir değere ulaşmanın kendisini çok mutlu ettiğini anlatan Polat, şunları kaydetti:

"İnternette gezinirken bu siteyle karşılaştım. Türk hanımları zaten yedirmeyi çok sever. Siteye katıldığım için çok memnunum. Evimin ekonomisine katkıda bulunuyorum. Kadınlar içlerindeki güçleri keşfetsinler. Türkiye'de güçsüz kadın yoktur sadece keşfedilmesi gereken güçleri vardır. Kadınlarımız kendileri, çocukları ve ülkemiz için ellerinden gelen emeği sarf etmeyi bilsinler. Bunu yapabilecek tüm hanımlara EvdenYe sitesine katılmalarını tavsiye ediyorum. Müşteriden de olumlu sonuç aldığınızda çok mutluluk duyuyoruz." İTTİFAKYorum Ekle