2024 yılına yaklaşırken, memur zammıyla ilgili son dakika gelişmeleri ve beklentiler, memur ve emekli memurlar tarafından merakla takip ediliyor. 

Milliyet'in haberine göre; Her ayın ilk haftasında açıklanan enflasyon rakamları, memur maaşlarındaki artışın belirlenmesinde kritik bir rol oynuyor.

Yatırımcılar dikkat! Ünlü astrolog tarih verdi Yatırımcılar dikkat! Ünlü astrolog tarih verdi

İşte, 2024 ocak memur zammıyla ilgili son durum ve beklenen gelişmeler...

Enflasyon Farkı Belirleniyor

Ekim ayında açıklanan enflasyon rakamları, memur zammının belirlenmesinde önemli bir kriter oldu. Aylık enflasyon yüzde 3.43 olarak gerçekleşirken, 4 aylık enflasyon yüzde 29.40 olarak belirlendi.

Ocak ayı memur zammının ne kadar olacağı ve 4 aylık enflasyon farkına göre en düşük memur maaşı kaç TL'ye yükseleceği gündemin en çok merak edilen konuları arasında yerini aldı.

Temmuz ayında enflasyon farkı yüzde 17.55 + 8.077 TL seyyanen zam ile en düşük memur maaşı 11 bin 848 TL'den 22 bin 17 liraya yükselmişti. Ocak ayına yaklaşılmasıyla birlikte yeni zamlı en düşük memur zamlarının ne kadar olacağı da merak konusu oldu.

Tam anlamıyla kesinleşmiş bir memur zammı için Kasım ve Aralık aylarındaki enflasyon rakamları da bekleniyor.

Memur Zammı Yüzde 40,39 Olarak Belirlendi

Enflasyon farkı dahil 4 aylık memur zammı yüzde 40,39 olarak belirlendi. Bu rakam, 6 aylık enflasyon oranını belirleyen kritik bir faktör.

Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 65, en yüksek enflasyon oranı ise yüzde 68 olarak açıklandı. Bu durumda, en düşük enflasyon beklentisi olan yüzde 65 gerçekleşirse, memur ve emekli memur maaşları yüzde 49,45 oranında artacak.

Memur zammı yüzde 50'yi bulacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, memur zammıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Memur ve memur emeklilerimiz için enflasyon hedeflemelerine göre Ocak 2024’te yapılacak artış yaklaşık yüzde 50'yi bulacaktır.

En düşük devlet memuru maaşı 22 bin 17 liradan yaklaşık olarak 33 bin lira seviyelerine çıkacaktır." dedi.

2024 ocak memur zammıyla ilgili resmi açıklama için gözler, Kasım ve Aralık aylarında açıklanacak enflasyon rakamlarına çevrildi.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)