7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri kapsamında gerçekleştirilen, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu 4’üncü toplantısı sona erdi.

Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisinin 2024-2025 yılları için mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde müzakere süreci 1 Ağustos’ta başlamıştı. 22 Ağustos’ta sona eren müzakerelerin ardından 11 iş kolunda taraflar uzlaşma sağlarken Kamu işveren Heyeti ile yetkili Konfederasyon Memur-Sen, genel zam oranlarında anlaşamadı. Uzlaşma sağlanamaması üzerine taraflar Kamu Görevlileri Hakem Heyetine başvurdu.

Zorlu Enerji'nin halka arzı gerçekleşiyor Zorlu Enerji'nin halka arzı gerçekleşiyor

SON TOPLANTI 31 AĞUSTOS’TA GERÇEKLEŞECEK

Memur ve memur emeklisinin iki yıllık zam oranında gözlerine çevrildiği Kamu Görevlileri Hakem Kurulu ilk toplantısını 26 Ağustos’ta gerçekleştirirken bugün dördüncü toplantı, Sayıştay Başkanı Metin Yener başkanlığında yapıldı. Sayıştay binasında saat 14.00’te başlayan ve 8 saat süren toplantıda, Kamu İşveren Heyeti ile yetkili sendikaların uzlaşmaya varamadığı maddeler kurulun oylamasına sunuldu. Son toplantısını 31 Ağustos’ta yapacak olan Hakem Kurulu, memur ve memur emeklilerine 2024 ve 2025 yılları için yapılacak zam oranlarıyla ilgili kararını açıklayacak.

MERKEZ BANKASININ ENFLASYON BEKLENTİSİ BELİRLEYİCİ OLACAK

Geçmiş yıllarda Merkez Bankası’nın enflasyon oranlarına göre karar veren Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun vereceği kararda, bu sene de Merkez Bankası’nın 2024 yıl sonu için yüzde 33, 2025 yıl sonu için yüzde 15 olarak açıkladığı tahmini enflasyon oranlarını baz alınması bekleniyor. (İHA)