Bilim dünyası hayrete düştü: Piton bütün olarak yutmuş! Görüntüleri saniye saniye kaydettiler Bilim dünyası hayrete düştü: Piton bütün olarak yutmuş! Görüntüleri saniye saniye kaydettiler

Dubai Airshow 2023’te sergilendi

Bilim kurgu filmlerinden tanıdık gelen uçan taksi konsepti, günümüzde gerçek bir proje olarak karşımıza çıkıyor.  Etkinliğin ilgi gören araçlarından biri de ABD merkezli havacılık şirketi Archer’ın tasarladığı dikey kalkış ve iniş uçağı Midnight. Tamamen elektrikli olarak geliştirilen araç, 160 kilometre mesafeye kadar uçma kapasitesine sahip. 80 kilometreye kadar olan şehir içi yolculuklar için tasarlanan araç, 241 kilometre hız kapasitesiyle dizayn edildi.

uçan taksi sergii

2026’da yolcu taşıması planlanıyor

Midnight, pilot hariç 4 yolcu taşıyabiliyor. Bagaj taşıma imkanı da sunan araç, 12 dakikalık şarjla 32 kilometre gidebiliyor. 

Araçla bugüne kadar çok sayıda test uçuşu gerçekleştirildi. Ticari hava yollarıyla benzer seviyelerde güvenlik sertifikasyonunu hedefleyen aracın sertifikasyon süreçleri devam ediyor. Yolcu taşımacılığı, kargo ve lojistik, acil durum servisleri gibi farklı alanlarda kullanımı öngörülen aracın, 2026’da Birleşik Arap Emirlikleri ve Hindistan’da taksi olarak hizmet vermesi hedefleniyor.

uçan taksi sergi

Şirketin kurucusu: “Hizmete başladığında kesinlikle deneyimlemek istiyorum”

Archer Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Adam Goldstein, yaptığı açıklamada, Midnight’ın, 2025’te ABD’de sertifikasyon sürecini tamamlamasını umduklarını belirterek, bu sürecin tamamlanmasıyla birlikte 2026’da uluslararası olarak operasyonlarına başlamayı planladıklarını söyledi.

uçan taksiii

Şirketlerinin, alanında dünyanın en iyilerinden olduğunu vurgulayan Goldstein, ileri seviyede mühendislik, sertifikasyon süreci ve üretim aşamalarına sahip olduklarını dile getirdi. Goldstein, “Uçan taksi hizmete başladığında kesinlikle deneyimlemek istiyorum. Bu, hayatımızı değiştirecek bir teknoloji.” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ