Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayi AŞ (TÜRASAŞ) tarafından geliştirilen "Milli Banliyö Tren Seti" projesi, 2024 yılında kullanılmaya başlanacak. 2021 yılında tasarım ve prototip çalışmalarına başlanan proje, Gaziray Projesi'nde ilk setlerin hizmete sunulmasıyla hazır olacak.

Rekabet Kurumu harekete geçti! Kırmızı et piyasasında inceleme başlatıldı Rekabet Kurumu harekete geçti! Kırmızı et piyasasında inceleme başlatıldı

Tasarım ve Prototip Çalışmaları Devam Ediyor

Milli Hızlı Tren Projesi'nin yanı sıra Milli Banliyö Tren Seti Projesi'nin tasarım ve prototip çalışmalarına 2021 yılında başlandı. Projede yerli imkanlarla banliyö araçlarının üretilerek bakım ve onarım kolaylığı sağlanması amaçlanıyor.

Hedef 2024

Projenin 2024'te tamamlanması hedefleniyor. Bu kapsamda, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "Gaziray Banliyö Hattı ve Hafif Raylı Taşımacılık Projesi" için kazanılan ihale ile 4 araçlık tren seti üretimi süreci devam ediyor.

Tek Tip Üretim İle Ekonomiye Katkı

thalatın azaltılması ve yerli üretimin teşvik edilmesi amacıyla başlatılan proje, araçların tek tip üretilmesi ve yerli ekipman kullanımıyla ekonomiye katkı sağlamayı hedefliyor.

Teknolojik Üstünlük: Milli Banliyö Tren Seti, Tren Kontrol ve İzleme Sistemi (TCMS) ve Cer Sistemi gibi yerli ve milli olarak geliştirilecek kritik ekipmanları içeriyor. Tasarım hızı saatte 120 kilometreye ulaşacak olan tren, şehir içi yolcu taşımacılığında güvenli, ergonomik ve etkin bir çözüm sunacak.

Gaziray Projesi İlk Hedef: İlk üretilecek tren setlerinin Gaziray Projesi'nde kullanılması planlanıyor. Bu proje, Gaziantep şehrindeki banliyö hattı ve hafif raylı taşımacılığı kapsıyor.

Diğer Projeler: TÜRASAŞ, ayrıca milli elektrikli lokomotif ve yeni nesil milli yük vagonları gibi projelerde de çalışmalarını sürdürüyor. Elektrikli lokomotif tasarım ve prototip çalışmaları devam ederken, milli yük vagonlarının dış pazarlardaki payının artırılması hedefleniyor.

Kaynak: (AA)