18 Eylül 2021, Cumartesi
Son Dakika

Milli savaş uçağında 'süper' başlangıç

F-16'ların yerini alacak savaş uçaklarının üretilmesi amaçlanan Milli Muharip Uçak Projesi'nin "ön tasarım süreci" ve "üretim tesisi" yatırımları için TUSAŞ bir dizi yatırım yapacak.
05.08.2018 14.48.58

Türkiye'nin kendi savaş uçağını üretmeyi hedeflediği Milli Muharip Uçak(MMU) Projesi'ne yönelik güçlü teşvik mekanizmaları hayata geçirildi. Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin 100 günlük icraat programıkapsamında "ön tasarım" aşamasıyla birlikte proje takvimi başlayacak.Proje takvimi başlamadan MMU'ya yönelik yatırımların teşvikle güçlü şekilde desteklenmesine karar verildi. TUSAŞ, MMU'nun "ön tasarım süreci" ve "üretim tesisine" yönelik olarak bir dizi yatırım yapacak.

Projenin stratejik önemi, ülke sanayisi ve insan kaynağı gelişimine yapacağı katkı, sağlayacağı istihdam olanakları gibi faktörler dolayısıyla yapılacak yatırımlar "süper teşvik" olarak nitelendirilen Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında devlet yardımlarından yararlandırılacak. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Ankara'da kurulacak üretim tesisine 5,7 milyar liralık yatırım yapılacak. Proje Bazlı Teşvik Sistemi lansmanında ise "ön tasarım" faaliyetleri için 4,8 milyar liralık kaynak kullanılacağı belirtilmişti.Yorum Ekle