MİT, terör örgütü PKK/YPG'nin Suriye'deki sözde ideolojik alan sorumlusu 'İdris Serhat' kod adlı terörist Ali Subaşı'yı Suriye'nin kuzeyinde gerçekleştirdiği operasyonla etkisiz hale getirdi. Terör örgütüne karşı önemli bir isim olan Subaşı, MİT'in başarılı operasyonu sonucunda örgüte ağır bir darbe indirmiş oldu.

MİT saldırı hazırlığındaki PKK'lı Irak'ın kuzeyinde vurdu MİT saldırı hazırlığındaki PKK'lı Irak'ın kuzeyinde vurdu

idris 1

Subaşı'nın terör örgütüne katılımı, PKK'nın ilk dönemlerine dayanıyor ve örgütün Irak ve Suriye'deki üst düzey sorumlularıyla yakın ilişki içinde bulunuyordu. Özellikle örgütün ideolojisini kadrolara aktarma konusunda sorumlu bir pozisyonda faaliyet yürüten Subaşı, örgüt içindeki her kademeden saygı gören bir isim olarak biliniyordu.

idris 2

MİT, saha ajanlarından elde ettiği anlık ve nitelikli bilgilerle Subaşı'nın faaliyetlerini adım adım takip etti. Özellikle bölgedeki üst düzey sorumluların değerlendirmelerine büyük önem veren MİT, Subaşı'yı hedef listesine alarak operasyon düzenledi. Hassas bir çalışma neticesinde tespit edilen terörist Ali Subaşı, MİT'in nokta operasyonuyla etkisiz hale getirildi.

idris 3

PKK terör örgütü, Subaşı'nın ölümünü gizlemek ve örgüt içinde paniğe neden olmamak amacıyla "kronik rahatsızlıkları nedeniyle hastanede tedavi görmekte iken öldü" şeklinde duyurdu. MİT'in operasyonu, örgüt içindeki ideolojik alan ve eğitim faaliyetlerinde tahribata neden oldu.

idris 4

Askerlikten kaçarak 1987 yılında PKK'ya katılan Subaşı, örgüt içinde Türkiye, İran ve Irak'ta çeşitli görevlerde bulundu. Suriye'ye görevlendirilmesiyle birlikte özellikle Zeytin Dalı Harekâtı sırasında Afrin'de kritik görevlerde bulunan Subaşı, son olarak Suriye'de sözde ideolojik alan sorumlusu olarak faaliyet yürütüyordu.

Kaynak: (İHA)