Asgari ücrette masadaki rakam 18 binin üzerine çıktı! Tek zam sinyali hesabı değiştirdi Asgari ücrette masadaki rakam 18 binin üzerine çıktı! Tek zam sinyali hesabı değiştirdi

14 Kasım 2023 tarihinde yürürlüğe giren yeni düzenleme, kamu alacaklarına ödenmeyen vergi ve cezaların maliyetini artırdı. Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre, özellikle vergi borçlarında ve trafik cezalarında gecikme zammı oranı yüzde 3.5'e yükseltildi.

Bu değişiklik, TÜİK'in enflasyon verilerine dayanarak belirlenen yeniden değerleme oranlarına ek olarak uygulanıyor. Ödemelerini yapmayan vatandaşlar, özellikle trafik cezaları, pasaport ve ehliyet ücretleri gibi kamu borçlarında yüksek faiz oranlarıyla karşılaşacaklar. Bu düzenlemeyle, yapılandırılmamış ve ödeme tarihi geçmiş tüm borçlar etkilenecek.

Yüzde 3.5'e çıkarılan gecikme faizleri özellikle büyük trafik borcu olan vatandaşları etkiliyor. Borçlarını zamanında ödemeyenler, bu oranda faizlerle karşılaşacaklar. Bu değişiklikle, borçların zamanında ödenmesinin daha da önemli hale geldi.

Hükümet, Resmi Gazete'de yayımlanan kararla idari para cezaları, vergi borçları ve diğer kamu alacaklarında faiz ve gecikme zamlarında değişikliğe gitti. Bu yeni kararla, kamuya olan borç ödemelerinde uygulanan tecil faizi oranı yüzde 24'ten yüzde 36'ya yükseltildi. Tecil faizi, borcun öngörülen sürede ödenmemesi durumunda alıcıya uygulanan ek maliyeti temsil ediyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ