Pazar tezgahlarında kilosu 60 TL'den satılan melocan otu, halk arasında "diken ucu" olarak da bilinir. Özellikle Karadeniz Bölgesi ve çevre illerde yetişen  sağlık açısından çok faydalı olan melocan otu, tam bir şifa deposudur.

FAYDALARI KANITLANDI

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından yapılan "Ordu yöresinde doğal olarak yetişen tıbbi ve aromatik bitkilerin kullanım alanları" konulu araştırmada, melocan otunun insan sağlığına olumlu etkileri ortaya konmuştur.

Melocan otunun bilinen faydaları arasında şunlar yer almaktadır:

MUCİZEVİ MELOCAN OTUNUN FAYDALARI

1. Frengi hastalığının tedavisine kullanılır

Melocan otu, frengi hastalığının tedavisinde kullanıldığı bilinir. Bu hastalığın tedavisine destek olabileceği düşünülür.

melocan-otu-3

2. Kan temizleyicidir

Melocan otu, kanı temizleyici özelliklere sahiptir. Kan dolaşımını düzenlemeye ve vücuttaki toksinleri temizlemeye yardımcı olabilir.

3. Terletici etkisi vardır

Melocan otunun insanları terlettiği bilinir. Bu özelliği vücuttaki toksinlerin ter yoluyla atılmasına yardımcı olabilir.

4. Cilt sağlığına iyi gelir

Cilt hastalıklarına faydalı olduğu düşünülen melocan otu, cilt problemlerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Son günlerin en çok konuşulan ismi şarkıcı INJI kimdir? Estetiksiz hali görenleri şok etti Son günlerin en çok konuşulan ismi şarkıcı INJI kimdir? Estetiksiz hali görenleri şok etti

melocan-otu-2

5. Karaciğer dostudur

Melocan otu, karaciğerin düzenli çalışmasına destek olabilir ve karaciğerin temizlenmesine yardımcı olabilir.

6. Romatizma ağrılarına karşı etkilidir 

Romatizma hastaları için melocan otunun ağrıları ve şişkinlikleri hafifletici etkileri olabilir.

7. Sindirim sistemini korur

Sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı kullanılabilir, özellikle kabızlık gibi sorunlarda yardımcı olabilir.

8. İdrar söktürücü özelliği vardır

Melocan otunun idrar söktürücü özelliği sayesinde, ödem oluşumunu engellemeye yardımcı olabilir ve idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisine destek sağlayabilir.

melocan-otu-1

9. Solunum yolu enfeksiyonlarına karşı birebirdir

Melocan otu, solunum yolu enfeksiyonlarını hafifletmeye yardımcı olabilir, nezle, grip ve öksürük gibi rahatsızlıkların semptomlarını azaltabilir.

Melocan otu, yemeklerde kullanılabileceği gibi kavurma, börek, turşu ve çay gibi farklı şekillerde tüketilebilir. Özellikle yöresel mutfaklarda sıkça tercih edilen bu bitki, kendine has lezzeti ile cezbedici bir seçenektir. Ayrıca, çayı da yapılarak sağlık açısından faydalarından yararlanılabilir.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)