Mutluluk, insan yaşamı için son derece önemli bir kavramdır. Ancak aynı zamanda oldukça tartışmalıdır çünkü mutluluğun tek bir tanımı yoktur. Ayrıca, mutlu olmanın yolları da bireye göre değişmektedir. Bununla birlikte, modern çağda paranın mutlulukla yakından ilişkili olduğunu kabul etmek zorundayız.

Bu doğrultuda finans sektöründe faaliyet gösteren Avustralya merkezli S. Money şirketi dikkate değer bir araştırmaya imza atmıştır. Mutluluk Maliyeti Araştırması, 174 farklı ülkede yaşayan insanların yıllık olarak ne kadar paraya ihtiyaç duyduğunu belirleyerek mutlu olabilmeleri için gereken miktarı ortaya koymaktadır.

para-mutluluk-getirir

Mutlu olmamız için yılda 14.254 dolar gerek

Araştırmaya göre Türkiye, mutluluğun maliyeti görece olarak daha düşük olan ülkelerden biridir. Buna göre Türkiye'de yaşayan bir bireyin mutlu olabilmesi için yılda 14.254 dolar gereklidir. Detaylara birlikte göz atalım. 

Mutluluk, insan yaşamında son derece önemli ancak aynı zamanda tartışmalı bir kavramdır. Çünkü mutluluğun tanımı ve mutlu olmanın yolu bireyden bireye değişir. 

Ancak paranın mutluluğa olumlu katkıda bulunduğunu düşünmek pek de yanlış değildir!

Peki, mutlu olmak için ne kadar para gereklidir? Mutluluğun maliyeti nedir? 

paramutluluk

2019 yılında faaliyete geçen Avustralya merkezli finans şirketi S.Money, bu ilginç sorulara cevap veren "Mutluluk Maliyeti Araştırması" adlı bir çalışma gerçekleştirdi. 

Araştırmada, 174 farklı ülkedeki insanların mutlu olabilmeleri için yıllık ne kadar paraya ihtiyaçları olduğu hesaplandı. Yani mutluluk maliyeti, bir kişinin mutlu olabilmesi için yıllık olarak ihtiyaç duyduğu gelir miktarını ifade eder. 

Mutluluk Maliyeti Araştırması, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Purdue Üniversitesi'nde gerçekleştirilen "Mutluluk, Gelir Doygunluğu ve Dönüm Noktaları" adlı bir çalışmadaki verileri kullanarak yapıldı. 

Slovakya seçimlerini Rusya yanlısı parti kazandı Slovakya seçimlerini Rusya yanlısı parti kazandı

Öte yandan Mutluluk Maliyeti Araştırması için ülkelerin para birimleri, Uluslararası Para Fonu verileri kullanılarak Amerikan dolarına çevrildi. Yani mutluluğun maliyeti dolar cinsinden hesaplandı. 

paramutluluk (2)

Sıradışı araştırmaya göre mutluluğun en maliyetli olduğu ülke İran! Buna göre İran'da yaşayan bir bireyin mutlu olabilmesi için yılda 239.700 dolar kazanması gerekiyor. 

Mutluluğun en pahalı olduğu ikinci ülke ise Yemen. Araştırmaya göre Yemen'deki insanların mutlu olabilmeleri için yılda 172.140 dolar ihtiyaçları var. 

Mutluluk Maliyeti Araştırması'na göre mutluluğun en maliyetli olduğu ilk beş ülkedeki diğer ülkeler ise Avustralya (121.191 dolar), Zimbabve (118.342 dolar) ve Norveç (117.724 dolar). 

paraa-1

Gelişmiş ekonomisiyle dikkat çeken Amerika Birleşik Devletleri, mutluluğun en maliyetli olduğu onuncu ülke. Araştırmaya göre Amerikalıların mutluluk için ihtiyaç duyduğu yıllık para 105.000 dolar. 

Mutluluğun en ucuz olduğu yer ise Batı Afrika ülkesi Sierra Leone. Ülkede mutluluğun maliyeti yıllık 8.658 dolar. 

Surinam (10.255 dolar), Madagaskar (11.355 dolar), Guyana (11.707 dolar) ve Sudan (11.845 dolar) mutluluk maliyetinin en düşük olduğu diğer ülkeler. 

Araştırmaya göre Türkiye de mutluluğun göreceli olarak uygun maliyetli olduğu ülkeler arasında. Ülkemizdeki mutluluğun maliyeti yıllık 14.254 dolar.