NASA sosyal medya hesabından lise öğrencisi Berkcan Belen’in çektiği gökyüzü fotoğraflarını paylaştı. Bolu’da, babasının hediye ettiği fotoğraf makinesiyle başladığı yıldız fotoğrafçılığı alanında kendini geliştiren Belen, çıplak gözle görülmeyen galaksileri fotoğraf karelerine taşıyor.

Ekran görüntüsü 2023-11-21 112549

Fotoğraf makinesiyle keşfettiği yeni dünya

Belen, cep telefonuyla çektiği doğa fotoğraflarından, bu alana ilgisi olduğunu fark eden babasının fotoğraf makinesi aldığını anlattı. Giriş seviyesindeki makineyle kendisini geliştirdiğini aktaran Belen, “İlk önce doğa fotoğrafları çekiyordum. Daha sonra makinemle gece çekmeyi denedim ve beklediğimden farklı sonuçlar aldım. Kamera benim gözümden daha fazla yıldız görebiliyordu gökyüzünde. Bu şekilde merakla daha çok bilgi edindim ve kendimi geliştirdim” diye konuştu.

Ekran görüntüsü 2023-11-21 112543

NASA’nın dikkatini çeken fotoğraflar

Belen, uzun pozlama ve farklı teknikler kullanarak ışık kirliliğinin az olduğu yerlerden uzay fotoğrafları çektiğini belirterek, “Amacım görülmeyeni göstermek. Gözümüzle göremediğimiz uzak nesnelerinin, çok karanlık yerlerin aydınlık fotoğraflarını çekmek” dedi.

Ekran görüntüsü 2023-11-21 112554

Çekimlerini sosyal medya hesabından paylaşarak çok sayıda takipçiye ulaşan Belen’in 2 fotoğrafı, ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’na (NASA) ait sosyal medya hesabından paylaşıldı, 1 karesi ise günün en iyi fotoğrafı olmaya aday gösterildi.

Ekran görüntüsü 2023-11-21 112539

Sergi açtı, belgesel oldu

Evinin bahçesi ve kentin çeşitli yerlerinde çektiği yüzlerce fotoğrafı resim öğretmenine gösteren Belen, Seben Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı desteğiyle sergi açtı. Belen’i konu edinen ve yapımcılığını Fadime Kırmızı’nın üstlendiği 13 dakikalık “Karanlık Bölge” adlı belgesel de "TRT Geleceğin İletişimcileri Belgesel Yarışması"nda birinci oldu.

Kocaeli’nde ısı yalıtımı işçisi korkunç anlara maruz kaldı Kocaeli’nde ısı yalıtımı işçisi korkunç anlara maruz kaldı

Ekran görüntüsü 2023-11-21 112534

Gelecek planları

Belen, fotoğraf eğitimi almadığını, tüm teknikleri kendi imkanları ve sosyal medyada takip ettiği uzay fotoğrafçılarından öğrendiğine değinerek, şu ifadeleri kullandı: “Ülkemizde bu hobi çok yaygın olmadığı için sosyal medya üzerinden yabancı fotoğrafçılara ulaştım. Onlara sorular sorarak veya paylaştıkları içerikleri izleyerek öğrendim.

Ekran görüntüsü 2023-11-21 112618

Bu sayede İngilizcemi de geliştirdim. Aslında bu sayede İngilizce de öğrendim. İleride İngilizce üzerinden meslek düşünüyorum. Tam karar vermedim ama mütercim-tercümanlık yapmak amaçlarımdan birisi. Çünkü uzay fotoğrafçılığı meslek olarak karşılık görmüyor ama hobimi imkanım oldukça sürdürmek istiyorum.”

Ekran görüntüsü 2023-11-21 112612

Baba Uğur Belen de oğlunun merakını fark ettiğinde sürpriz yaparak fotoğraf makinesi hediye ettiğini söyledi. Oğlunu elinden geldiği kadar desteklemeye çalıştığını vurgulayan Belen, “Yıldız takip sistemlerinden bahsetti, onları aldık. Geldiği noktada verdiğimiz desteklerin sonucunda güzel şeyler yapmaya başladı. Bu da bizi gururlandırıyor” dedi.

Kaynak: AA