NASA ve Japonya Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı (JAXA), tarihi bir adım atarak ahşap malzemeden üretilen bir uyduyu 2024 yılında yörüngeye fırlatma planlarını duyurdu.

Adı LignoSat olan bu deneysel uydu, manolya ağacından yapıldı ve boyutu bir kahve fincanı kadar.

NASA ve JAXA'nın yürüttüğü LignoSat projesi, uzay keşfinde çığır açacak bir adım olarak nitelendiriliyor. Ajanslar, 10 ay boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu'nda manolya, kiraz ve huş ağaçlarından örneklerin testlerini gerçekleştirdi ve uygun olan malzemenin ahşap olduğuna karar verdiler.

Uzay istasyonunda yapılan testler, ahşabın aşırı sıcaklık değişiklikleri ve uzaydaki kozmik ışınlara dayanabileceğini gösterdi. Güneş parçacıklarına maruz kalsa da ahşapta herhangi bir deformasyon veya hasar olmadığı belirlendi.

nasanin-yeni-plani-ortaya-cikti-2e3463

Manolya ağacının seçilme sebebi, diğer ağaçlara kıyasla dayanıklı olmasıydı. Araştırmalar, ahşabın Dünya'da çürüyebileceği veya yanabileceği, ancak uzayın oksijensiz ortamında dayanıklılığını sürdürebileceğini gösterdi.

LignoSat projesi, ahşabın metal alaşımlarına alternatif olarak sürdürülebilir bir malzeme olarak kullanılabileceğini kanıtlamayı hedefliyor. Uydu, görevini tamamladıktan sonra Dünya atmosferine girerek tamamen yanacak ve sürdürülebilirliğini ispatlayacak.

Dünyadaki tek vaka! Biyonik kızın akılalmaz hikâyesi: Canı acımıyor, korkmuyor, uyumuyor, yemek yemiyor! Dünyadaki tek vaka! Biyonik kızın akılalmaz hikâyesi: Canı acımıyor, korkmuyor, uyumuyor, yemek yemiyor!

nasanin-yeni-plani-ortaya-cikti-490147

nasanin-yeni-plani-ortaya-cikti-e309cb

Kaynak: HABER MERKEZİ