20 Eylül 2020, Pazar
Son Dakika

Öğrenciler, Heyet raporu için randevu alamıyor

Kayıt yaptırmak için gerekli heyet raporu için zamanında randevu alınamıyor.
29.08.2020 15.48.09

AYŞE RANA İNCECİK

Üniversiteye girmeye hak kazanan ve kayıtlarını yaptırmak için heyet raporu şartı olan öğrenciler kara kara düşünüyor.
Çünkü üniversitenin bazı bölümlerine kayıt yaptırabilmek için, tam teşekküllü devlet ya da üniversite hastanesinden 5 doktor onaylı Sağlık Kurulu Raporu’nu mutlaka kayda gelmeden önce çıkartmak gerekiyor. (Sağlık raporu alınması birkaç gün sürdüğünden kayıt tarihinden önce mutlaka çıkarılmış olması gerekiyor.)* Özel hastanelerden alınan Sağlık Kurulu Raporu geçerli kabul edilmiyor. İlla devlet hastanesi olması lazım!* Üniversite hastanelerinden de sağlık raporu veriliyor. * 3 adet vesikalık fotoğraf ve kimlik fotokopisi ile başvuru yapılabiliyor.* İlk ve Acil Yardım programına alınacak öğrenciler için, devlet hastanelerinden veya üniversite hastanelerinden, sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısı ve ruh sağlığına sahip olduklarını ve boy kilo bilgilerini gösteren rapor isteniyor.(Öğrencinin boy ve kilosunun sağlık kurulu raporunda belirtilmesi gerekmektedir.)  "Aralarında bazı tıp ve diş hekimliği fakültelerinin de bulunduğu sağlık ve spor bilimleri ile ilgili bazı fakültelerde kayıt yaptıracak öğrencilerin tam teşekküllü bir devlet ya   da üniversite hastanesinden heyet raporu alması isteniyor.

Ancak, heyet raporu için başvuran öğrencilere kayıt tarihi sonrasına randevu verilebiliyor.
Gazetemizi arayan bir veli: “ Oğlum İzmir Kâtip Çelebi diş hekimliğini kazandı fakat üniversite  kayıt için  devletin tam teşekküllü hastanesinden sağlık kurulu raporu istenmektedir. Sorun şu bu raporu almak için alo 182 sağlık randevu  hattı 14.09.2020 tarihinden önce randevu veremiyor diğer taraftan üniversite kayıt bitiş tarihi 05.09.2020 olması nedeniyle kayıt tarihine rapor yetişmiyor. Üniversite ise rapor olmadan kayıt yapmam diyor. 
Randevu almak için

İstanbul, İzmir, Kocaeli, Bursa, Sakarya ve Eskişehir illerinden hiç birinde  alo 182 hattından 14.09.2020 tarihinden evvel üniversitenin istemiş olduğu tan teşekküllü rapor için randevu alınamadı. İsteyen arasın ve denesin!
Çocuklar üniversite için bir yıl hazırlandı fakat kazandığı üniversiteye kayıt yapamayacak.” diyor.
Öğrenci ve velilerin şikayeti üzerine YÖK, kayıt tarihini uzattı. Ancak yine bu süre öğrencilerin randevu almasına yetmiyor.

 Yorum Ekle