Artvin'in Yusufeli ilçesinde, Çoruh Nehri üzerine inşa edilen Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES), ilçe merkeziyle birlikte 7 köyün tamamen sular altında kalmasına yol açtı. Bostancılar köyüne bağlı Dutdere Mahallesi, baraj sularından kısmen etkilendi ve tarım arazileri ile ulaşımı sağlayan tek köprü sular altında kaldı.

Köy halkı, evlerinin baraj seviyesinin üzerinde olması nedeniyle kamulaştırma sürecinde hak sahibi olamadıkları ve yeni yerleşim bölgelerinde konut sahibi olamadıkları için yaşamlarını doğup büyüdükleri köyde sürdürmekte kararlı.

aw076945-05-vpk3

Barajın altında kalan tarım arazilerinin yarısı ve bir kısmı ahırlar ve sera alanlarıyla birlikte sular altında kalan köyde, ulaşımı sağlayan tek köprü de baraj suları altında kaldı. Barhal Çayı kıyısına konumlanan mahallede, yıllar önce yük taşıma amacıyla kurulan iki basit teleferik sayesinde ulaşım sağlanıyor. Bölge halkı, özellikle 5 öğrencinin okula gitmek için kullandığı teleferiğin durumu nedeniyle endişeli.

Yol yapım çalışmaları başlamış olsa da, kış mevsimini teleferikle geçirmek istemeyen halk, yetkililerden çözüm bekliyor.

aw076945-01-8tah

Neymar’ın o mesajları ifşa oldu, sevgilisi daha fazla dayanamadı! Bu kez öyle bir şey yaptı ki… Neymar’ın o mesajları ifşa oldu, sevgilisi daha fazla dayanamadı! Bu kez öyle bir şey yaptı ki…

Köylerinin yarısının sular altında kaldığını belirten Fatma Toraman, "Köprümüz baraj suları altında olduğu için zorluklar yaşıyoruz. Şu anda ulaşım, köyde bulunan iki teleferikle sağlanıyor. Yol yapımı başladı, tamamlanmasını umuyoruz. Baraj projesi 30 yıldır konuşuluyordu, ancak baraj tamamlandı ve köy yolumuz hala bitmedi. Küçük bir köprü ve yaya yolundan ulaşım sağlanıyor. Teleferiği yük taşıma amacıyla kullanırdık, şimdi ise biz geçmek zorunda kalıyoruz" şeklinde konuştu.

aw076945-11-dpe0

Mevlüt Toraman da, "Önceden köprü vardı ve yaya geçişi için kullanıyorduk. Ancak yükleri teleferikle taşıyorduk. Köprümüz sular altında kaldığı için şu an ulaşımı teleferikle sağlıyoruz. Tehlikeli ama zorunlu. Mahallemizin bir kısmı su altında kaldığı için kamulaştırma yapılmadı. Yol yapımı geç başladı. Yük taşımak için kullandığımız teleferikler şimdi ulaşım aracımız oldu" dedi.

Baraj suyunun maksimum seviyeye ulaşmasıyla birlikte tarım arazilerinin bir bölümü daha sular altında kalacak olan mahallede son hasatlar yapılıyor. Eskiden ekinlerin yetiştiği tarlalarda şimdi ise balık tutuluyor.

aw076945-10-otz1

Kaynak: İHA