Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Yalova'nın Altınova ilçesindeki MSÜ Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu Karamürselbey Eğitim Merkezi Komutanlığı'na katılarak 'Deniz Astsubay Okullarının Kuruluşunun 133. Yıl Dönümü' etkinliklerine destek verdi.

Kamyonetin açılan kapağı kadına çarptı Kamyonetin açılan kapağı kadına çarptı

Tatbikat sırasında astsubay öğrencilerinin merasim geçişine eşlik ederken, Deniz Kuvvetleri'ne ait uçaklar ve helikopterler, selamlama amacıyla özel bir uçuş gerçekleştirdi.

Törenin ardından, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Şehit Denizci Kurmay Kıdemli Albay Turhan Subaşı Sinema ve Konferans Salonu'nda bir konuşma yaptı.

JIoZ1j-Sl0aCPTXAqzUoHA

Tatlıoğlu, son dönemde Karadeniz bölgesinde yaşanan ekonomik gelişmelere vurgu yaparak, "Batı Karadeniz'de şu ana kadar 710 milyar metreküp doğal gaz keşfedildi. Karadeniz, stratejik önemi zaten büyük bir bölgeydi; şimdi ise ekonomik anlamda da ağırlığını hissettiriyor. TPAO'nun faaliyetleriyle ilgili çalışmaları dikkatle takip ediyoruz ve Karadeniz'deki deniz varlığımızı artırıyoruz" şeklinde konuştu.

Aynı zamanda Karadeniz'deki jeopolitik duruma da değinen Tatlıoğlu, "Karadeniz'de yaşanan gerilimler ve bölgesel sorunlar, son dönemde NATO'nun da dikkatini çekti. Ancak güvenliğimizi sağlama konusunda NATO ve diğer ülkelerden bağımsız olarak adımlar atıyoruz. Ukrayna-Rusya savaşı sonrasında Karadeniz'e döken 400'ten fazla mayın olduğunu biliyoruz. Bu durum ciddi bir tehdit oluşturuyor. Bu mayınlarla mücadele ediyoruz çünkü sadece gemilere değil, aynı zamanda doğal gaz sondaj gemilerine de zarar verebilirler" dedi.

Tatlıoğlu'nun vurgusu, Türkiye'nin Karadeniz'deki güvenliği sağlama kararlılığı üzerineydi. "Montrö Anlaşması'na uyulmasını ve bölgenin istikrarını sürdürmeyi amaçlıyoruz. Karadeniz'i Orta Doğu'ya çevirmeye çalışan girişimlere karşıyız ve bölgede Türkiye'nin liderliğini korumak istiyoruz" şeklinde konuştu.

19 ADA SİLAHLANDIRILDI

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Osmanlı İmparatorluğu'nun denizcilikte güçlü olduğu dönemlerdeki toprak kayıplarına dikkat çekerek, "Deniz gücümüzün zayıflamasıyla, Ege'deki adalarımızı tek bir kurşun dökmeden Yunanistan'a kaptırdık. Ancak Yunanistan, bu yetinmeyip kendi haritalarında gösterdikleri bölgeleri de talep ediyor. Aramızda 8 temel sorun var, ve bunların 7'si denizcilikle ilgili. Ancak çözüm aramak yerine Yunanistan, gerginlikleri tırmandırıyor" dedi.

Tatlıoğlu, "Gayri askeri statüde olan 23 adadan 19'unu silahlandırdıklarını" belirterek, "Egemenliği tartışmalı adaları ziyaretlerle kendi topraklarıymış gibi göstermeye çalışıyorlar. Yunanistan, stratejik adımlarla bölgesel liderlik rolüne soyunuyor. Örneğin 2020'de batısındaki kara sularını 12 mile çıkardılar, bunun sinyali 'Ege'de de yapabiliriz' şeklinde. Avrupa Birliği desteğiyle Ege'deki adaları sahiplenme çabasında" diye ekledi.

"Deniz Kuvvetlerinin daha da güçlendirilmesi gerektiğini" vurgulayan Tatlıoğlu, "25 İHA, 12 deniz karakol uçağı, 3 genel maksatlı uçak ve 41 helikopterimiz var. Yunanistan'la gemi sayısında neredeyse eşit seviyedeyiz. Gemi ve platform ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.

"Ülkemizin insansız hava araçlarında marka olduğunu" belirten Tatlıoğlu, "Aynı başarıyı deniz araçlarında da gösteriyoruz. Bu yılın sonunda 4 tür insansız deniz aracını envantere alacağız. Salvo İDA ve Kamikaze İDA gibi projelerde ilerliyoruz. Anadolu gemisi için hazırlanan TB3'lerin yıl sonunda kullanıma hazır olması hedefleniyor. Ayrıca, Atmaca güdümlü mermimiz Harpoon'dan daha etkili ve üretimine devam ediyor" şeklinde konuştu

Kaynak: DHA