Fiyatı nedeni ile gündemden düşmeyen yumurta, sektör toplantısında ele alındı. Üretici, akademisyen ve ilgili kamu kurumlarının katılımı ile gerçekleşen toplantıya kuş gribi ve organik yumurta ile ilgili yanlış bilinenler damgasını vurdu.

İstanbul Ticaret Borsası’nın Güvenilir Ürün Platformu desteği ile düzenlediği ‘Borsa Meydanı’nda Sektörler Konuşuyor’ toplantılarında bu ay yumurta sektörünün sorunları konuşuldu.

Webinar ortamında gerçekleştirilen, “Yumurta Sektörünün Sorunları ve Çözüm Önerileri” başlıklı toplantıya; Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Salih Çelik, Yumurta Üreticiler Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, Başmakçı Tavukçuluk Kooperatifi Başkanı Nevzat Tezcan, İstanbul Yumurta Üreticileri Toptancıları ve İş Adamları Derneği (İSTYUMDER) Başkanı ve İSTİB Meclis Üyesi Necati Yıldırım konuşmacı olarak katıldı.

YUMURTA ÜRETİMİNDE MALİYET SORUNU

Güvenilir Ürün Platformu Danışma Kurulu Üyesi Ahmet Coşkunaydın’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını İstanbul Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ahmet Bülent Kasap yaptı. Kasap konuşmasında, Türkiye’de yumurta sektörünün her geçen gün gelişen teknolojiyle büyük bir değişim gösterdiğini belirterek; “Bireysel tüketicilerin ve sanayinin ihtiyacı olan yumurta modern ve dev tesislerde üretilmektedir. Bugün Türkiye’de kabuklu yumurta dışında pastörize likit yumurta ve ileri işlenmiş yumurta ürünleri de üretilmeye başlanmıştır. Elbette bu söylediklerim yumurta sektörünün hiçbir sorunu olmadığını göstermiyor. Tüm dünyada olduğu gibi bizde de sürekli artan enerji maliyetleri, yemden üretime, lojistikten market raflarına kadar her aşamada yeni sorunlar doğuruyor” şeklinde konuştu.

ÇELİK: KUŞ GRİBİ ETKİSİ SINIRLI OLDU

"Suruç narı", AB coğrafi işaret tescil belgesi aldı "Suruç narı", AB coğrafi işaret tescil belgesi aldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Salih Çelik, sektöre yönelik desteklerin güçlü bir şekilde sürdüğünü belirterek, “Yatırım destekleri, KDV indirimi, elektrik ve yem desteklerimiz ve ihracat konusundaki politikalar sektörü sürekli büyütüyor. Şu sıralarda gerçekleşen fiyat artışının yakında dengeye oturacağına inanıyorum. 77,5 milyon yumurta tavuğu varlığımız ve günlük 52,3 milyon yumurta üretimimiz var. Sektör sürekli gelişiyor ve gelişecek. Son kuş gribinin etkisi de sınırlı oldu” dedi.

AFYON: BİZİM ÜRETİMİMİZ İÇ PİYASAYA DA İHRACATA DA YETER

Yumurta Üreticiler Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, yaptığı konuşmada, “Yükselen fiyatlardan devlet ve vatandaş kadar biz de şikâyetçiyiz. Bizler de herkes gibi çabamızın karşılığında makul bir kâr elde etmeyi hedefliyoruz. Yumurta fiyatıyla ilgili dengesizliklerin çözümü kontrollü üretimdir. Bizim üretimimiz iç piyasaya da ihracata da yeter. Ancak fiyat düşüşlerini görmeden, sürekli artışların haberleştirilmesi yumurta fiyatlarının aşırı yükseldiği algısı oluşturuyor ve sektöre zarar veriyor. Bir yılda 10-15 kere zam haberi yapılıyor ama yıl sonunda yumurta fiyatı hemen hemen aynı oluyor. Çünkü fiyat düşüşlerinin haber değeri yok” dedi.

TEZCAN: ZOR DÖNEMDİ

Başmakçı Tavukçuluk Kooperatifi Başkanı Nevzat Tezcan da fiyatlardaki son artış öncesinde 1,5 yıl boyunca üreticinin kar edemediğini belirterek, “Bu zor bir dönemdi. Sonuçta uzun süreli kârsızlık hayvan varlığını etkiledi ve yumurta fiyatları yükselmeye başladı. Yakın zamanda dengeye oturacaktır. Kuş gribi dolayısıyla büyük bir hayvan kaybı olmadı. Bu gelişmenin fiyatlara etkisi ise sınırlıdır” şeklinde konuştu.

YILDIRIM: ORGANİK DİYE SATILAN YUMURTANIN ÇOĞU SAHTE

İstanbul Yumurta Üreticileri Toptancıları ve İş Adamları Derneği (İSTYUMDER) Başkanı ve İSTİB Meclis Üyesi Necati Yıldırım, gezen tavuk yumurtası ve organik yumurta konusuna dikkat çekerek, “Türkiye’nin her köşesinde, marketlerin raflarında binlerce organik yumurta satılıyor. Ancak bu miktarda bir üretim olmadığını biz biliyoruz. Bu konuda tüketiciye de görev düşüyor. Vatandaş uyanık olmalı, sertifika kontrolü yapmalı. Organik ve gezen tavuk üretiminin kat be kat fazlası piyasada” şeklinde konuştu.