21 Eylül 2020, Pazartesi
Son Dakika

Orman işçilerinin zorlu hayat mücadelesi

Edirne’nin Keşan ilçesine orman kesim işi için Mersin’in Toroslar ilçesinden gelen işçiler zorlu şartlarda yaşam mücadelesi veriyor.
06.09.2020 15.30.28

İTTİFAK - MAHMUT YÜKSEL

Keşan Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı olarak orman kesim alanlarında çalışan işçilerin mesaisi sabahın ilk ışıklarıyla başlıyor. Sık ağaçların bulunduğu ormanlık alanlarda seyreltme amacıyla ağaçları kesen işçiler ardından odun ve tomruk çıkartıyor.

15 yıldır bu meslekteyim

Mersin'den Keşan'a orman kesimi için geldiğini söyleyen bir çocuk babası Harun Yüksel, ekmek parası kazanabilmek için zorluklara katlandıklarını belirterek, "15 yıldır kesim işi yapıyorum. Ormanda yağmur çamur demeden kesim yapıyoruz. Babamızdan gelen ata mesleğidir. Ormandan kesiyoruz. Soyuyoruz. Traktörle çekiyoruz. Eskiden odunları katırlarla çekiyorduk. Şimdi traktörle çekiyoruz. Tomruğu eskiden balta ile soyuyorduk. Şimdi motorla soyuyoruz. Sürekli gurbette çalışıyoruz” dedi.

Bizimkisi ekmek davası

Toroslar’ın Değirmendere mahallesinde ikamet ettiğini söyleyen Yüksel, “Buradaki işimiz ağaçları keserek dağlardan traktörle getirip, odunu yol kenarlarına ster yapmak ve tomrukları indirmek. İşimiz yağmurda, karda, kışta oldukça zor. Ekmek davası için bu mesleği yapıyoruz. İşimiz göçebe hayatı şeklinde oluyor. Buradaki işimiz bittiğinde başka bir yere çadırımızı, yani evimizi taşıyoruz. Orada tekrar işe başlıyoruz’’ İfadelerini kullandı.

Zor meslek

Mesleklerinin zor olduğunu söyleyen ve yaklaşık 4 yıldır Kızkapan köyünde kesim işi yapan Harun Yüksel, "Gurbette ekmek davası için çalışıyoruz. Bu işleri bize orman işletmesi veriyor. Hangi ağaçların kesileceğini belirleyip damgalıyorlar. Damgalanan ağaçları odun ve tomruk olmak üzere kesip hazırlıyoruz. Odunları ster yapıyoruz. Tomrukları ise kabuklarını soyup, yol bandına getirerek Orman İşletme Müdürlüğüne teslim ediyoruz. Orman İşletmesi ise kendi depolarına çekerek değerlendiriyorlar" diye konuştu.Yorum Ekle
Şükrü
05.09.2020 00.28.15

Gerçekten çok zor bu ağaç seyretme işi ben ancak bir gün çalışabilmiştim Allah yardımcıları olsun