23 Eylül 2020, Çarşamba
Son Dakika

Orman yangınına İHA’lı çözüm

Bakan Pakdemirli, havaların ısınmasıyla orman yangını riskinin arttığını belirterek, "Ormanlarımızı artık İHA ile gözetliyoruz. Bu sayede yangınlara daha etkin ve hızlı müdahale fırsatı oluşacaktır." dedi.
17.06.2020 19.41.30

İzmir’de Adnan Menderes Havalimanı Askeri Uçuşlar Bölümü’nde yangın uçağı tanıtım programına katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Ormanlarımızı artık İHA ile gözetliyoruz. Bu sayede sahadan alınan görüntüler canlı olarak yangın yönetim merkezi ile paylaşılarak, yangınlara daha etkin ve hızlı müdahale fırsatı oluşacaktır. İHA, 24 saat uçarak gece ve gündüz, 23 bin feette bulunduğu noktadan 3,5 milyon hektarlık orman alanını gözetleyerek, 361 adet yangın gözetleme kulemizin yaptığı görevi yerine getirmektedir." ifadelerini kullandı.

Orman alanları anayasanın güvencesinde

Orman alanlarının anayasa'nın 169. maddesi gereği güvence altında olduğunu belirten Pakdemirli, Bugüne kadar yanan hiçbir orman alanının başka bir amaç için kullanılmadığını, bundan sonra da kullanılmasına bundan sonra da müsaade edilmeyeceğini söyledi. İTTİFAK-AAYorum Ekle