27 Ocak 2021, Çarşamba
Son Dakika

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay: Doğal yaşamı korumak öncelikli hedefim

Üç tarafı denizlerle çevrili, su kaynakları, zengin bitki örtüsü ve faunası ile çok özel bir coğrafyada yaşıyoruz. Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, atalarımızdan aldığımız bu mirasın öneminin farkında olan bir anlayışla sürdürüyor görevini.
16.04.2020 10.28.15

ŞEHRİ DURLANIK

Tabiatı korumak ve geliştirmek Türkiye’de belediyecilik uygulamalarında genelde göz ardı edilen bir alandır. Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, 2009 yılından bu yana sürdürdüğü görevinde çok özel bir belediyecilik örneği sergiliyor. Pozantı’nın doğal güzelliklerinin korunması ve geliştirilmesine yönelik ses getiren çok sayıda başarılı projeye imza atan Başkan Mustafa Çay ile doğa projelerini konuştuk.

Başkanlığınız döneminde sosyal belediyeciliğin yanında doğa sevginizle de öne çıktınız. Doğa ve tarih tutkunu turistler için projeleriniz nelerdir?

Pozantı ilçemiz doğanın içerisinde eşsiz güzellikleri barındıran, ancak bunu bugüne kadar çok öne çıkartamamış ve pazarlayamamıştı. 2014 yılında Büyükşehir yasası ile birlikte köylerinde mahalleye dönüşmesi ile sorumluluk alanımız artmış ve tarihi geçmişi, doğal güzellikleri ile doğa ve fotoğraf severlerin özel ilgi alanında bulunan Belemedik’te ilgiyi artırmak ve gelen insanların rahat etmesini sağlamak amacıyla bir takı çalışmalar yapmaya karar verdik.

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay

3 dilde tarihi anlatan tabelalar

Bu kapsamda öncelikli olarak tarihi vesikasını ortaya koymak adına; 1904 – 1014 yılları arasında II. Abdülhamit ile Alman İmparatoru arasında imzalanan anlaşma sonucunda Hicaz – Bağdat demiryolu yapımı için şantiye merkezi olarak kullanılan bölgemiz, tarihi değerini gelen ziyaretçilere anlatacak o günlere ait fotoğraflarla da desteklediğimiz, Türkçe, İngilizce ve Almanca olarak 3 dilde tarihini anlatan tabelalar yaptırarak farklı noktalara yerleştirdik. Trekking tutkunları için Tarihi Varda (Alman Köprüsü) ile Belemedik arasındaki kanyonu harita ve ihtiyaçları görebilecekleri şekilde tasarlanmış yine 3 ayrı dilde yönlendirme tabelaları koyarak işe başladık.

Doğal yaşamı koruma altına aldık

Belemedik’te merkez olarak geçmişte kullanılan bölgeye Devlet Demiryollarından kiraladığımız arazi üzerine Belediye işletmesinde bulunan bir restaurant ve yaşam parkı yaptık. Yapay şelaleler, yapay su kanalları, barbekü, oturma bankları, doğal çitler ve salıncaklar ile peyzaj düzenlemesi yaparak insanların yaşamına sunduk. Bu düzenlemeleri yaptıktan sonra bölgenin bakanlık düzeyinde tabiat parkı olarak ilan edilmesini sağlayarak doğal yaşamı koruma altına aldırdık.

Çukurova’nın parlayan yıldızı

3 yıldır yaptığımız Doğa ve Fotoğraf Festivali ile bölgenin tanıtımına önemli değerler kattık. Fotoğraf yarışmaları, sanatsal etkinlikler ve konserler sonrası Çukurova Bölgesinin son yıllarda parlayan yıldızı konumuna getirdik. Ayrıca kamp alanımız ve halen sürdürdüğümüz ek çalışmalar ile de bölgenin en önemli kamp merkezlerinden birisi olduk. Özellikle Adana, Mersin, Hatay, Kayseri ve Niğde bölgelerinden hafta sonları ciddi anlamda kampçı ziyareti almaya başladık. Alanda oluşturduğumuz at arabası, gelin – damat salıncağı, şelale ve Belemedik Hatırası konsepti ile gelin ve damat adaylarının dış mekân fotoğraf çekimleri için vazgeçilmez bir yer haline geldik.

Eski taş tarihi binaları butik otel haline getireceğiz

Bundan sonraki süreçte ise devlet demiryolları genel müdürlüğüne müracaat ederek kiralama talebimiz onaylanırsa eski taş tarihi binalardan bir kaçını butik otel haline getirmek önceliğimiz olacaktır. Adana Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş Beyefendinin önceliğinde 3 kez İl Turizm Müdürlüğü ile planladığımız Gastronomi Treni ile Türkiye ve Dünya’da saygın blogger, vlogger, youtuber ve gurmeleri ağırlayarak verdiğimiz doğal ve yerli kahvaltımız ile de tanıtıma ciddi katkılar yaptık ve bu aktiviteler sonrası Belemedik ve Pozantı ölçeğinde turizm odaklı girdilerinde önemli oranda arttığını gözlemlemiş olduk. Özellikle sonbahar döneminde çınar yapraklarının renk cümbüşü sunduğu zamanlarda Hatay, Adana ve Mersin bölgesinden yerel tur firmalarının turlar düzenlemeye başladıklarını ifa etmek isterim.

Belemedik Tabiat Parkı’nda ne kadar ağaç ve bitki çeşidi var? Nerelerden getirdiniz?

Parkta çınar, kavak, top akasyalar, güller ve yeni diktiğimiz paulownia ağaçları mevcut. Paulownia ağacı Mersin’in Mut ilçesinden, top akasyaları Bursa ilinden getirttik. Diğerleri ise bölgemizde mevcut olan ağaç türleridir.

Parktan beklentiniz nedir?

Parktan beklentim; insanların beton yığını binalardan çıkarak doğayla olan özlemini alt yapısı bulunan peyzaj alanları ve farklı yaşamsal aktiviteleri bir arada yapmalarını sağlamak ve mutluluklarını gözlemlemektir.

Neden paulownia ağacı?

Paulownia ağaçlarını tabiat parkı içerisinde açık alanlarda çeşitlilik olması ve açan çiçekleri ile canlılık sunması için diktik. Ayrıca Pozantı’da farklı birkaç alana daha dikerek çeşitliliğe önem verdik.

Doğayla ilgili hayaliniz nedir?

Doğayla ilgili hayalim ise; yoğun ve yorucu geçen yaşamların içerisinde insanların ciddi anlamda psikolojik yorgunlukla yaşadığına tanıklık ediyorum. Psikolojik Harekat Uzmanı olduğum için bu tür alanların insanların terapi için ilaçsız, doğal bir terapi alanı olabileceğine inanıyorum. Bu nedenle doğaya yatırımın insanlığa yapılan çok değerli yatırımlar olduğunu düşünüyorum.Yorum Ekle