Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ile ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze’de yaptığı zulme tepki gösterdi. Erdoğan, Filistinli rehinelerin takası için Türkiye’nin devrede olduğunu belirtti.

Ekran görüntüsü 2023-11-21 184824

İsrail saldırıları 46. günde de devam ediyor

İsrail ordusunun, Gazze Şeridi’ne saldırıları 46. gününde şiddetlenerek devam ediyor. İsrail’in saldırılarında ölenlerin sayısı 13 bini aşarken, İsrail sivilleri hedef almaktan kaçınmıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da 7 Ekim’den bu yana bölgede barışı sağlamak, sivillerin can kaybını azaltmak için yüz yüze ve telefonla görüşmeler yaparak lider diplomasisini sürdürüyor.

Esenyurt’ta can pazarı: İETT otobüsüne çarpan sürücü öldü Esenyurt’ta can pazarı: İETT otobüsüne çarpan sürücü öldü

Ekran görüntüsü 2023-11-21 185304

Cezayir ziyareti ve ikili ilişkiler

Diplomasi trafiğine hız kesmeden devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Cezayir’deydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan resmi ziyarette bulunmak üzere geldiği Cezayir’de Cumhurbaşkanı Tebbun ile baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından basın toplantısı geçekleştirdi. Erdoğan, ilişkilerde son 3 yılda yaşanan temas ve istişarelerin güzel neticelerini almaya devam ettiklerini söyledi.

Ekran görüntüsü 2023-11-21 185255

Filistin devletinin tesisi kaçınılmazdır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin meselesinin adil bir siyasi çözüme kavuşturulmadan bölgemizde kalıcı barış ve istikrarın tesisi mümkün olmadığını vurguladı. Erdoğan, 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin tesisi artık kaçınılmaz olduğunu belirtti. Erdoğan, İsrail ve Filistin’in üzerinde mutabık kalacağı adil bir barışın uygulanmasında bölge ülkeleriyle birlikte garantör olarak ellerini taşın altına koymaya hazır olduklarını açıkladı.

Kaynak: HABER MERKEZİ