Almanya bunu konuşuyor! Olaf Scholz'un o videosu gündem oldu Almanya bunu konuşuyor! Olaf Scholz'un o videosu gündem oldu

Navalny, 2020 yılında uçaktayken zehirlenmiş ve tedavi için Almanya’ya gönderilmişti. Rusya’ya dönüşünde tutuklanan Navalny, Rusya’daki muhaliflerin protestolarını organize etme, yasaklanan Yolsuzlukla Mücadele Vakfı üzerinden yasadışı eylemler düzenleme, Putin ve Kremlin aleyhine sözler kullanma ve aşırılık yanlısı eylemleri finanse etme suçlamalarıyla yargılanmıştı. Moskova Şehir Mahkemesi, Navalny’yi bu suçlamalardan dolayı 19 yıl hapis cezasına mahkum etmişti.

Temyiz Mahkemesi kararı onadı

Navalny’nin avukatları, mahkemenin kararına itiraz etmişti. Temyiz Mahkemesi, itirazı görüştüğü duruşmada, Navalny’nin cezasını onadı. Navalny, Vladimir Bölgesi’ndeki bir cezaevinden çevrimiçi olarak duruşmaya katıldı. Mahkeme ayrıca Navalny’nin YouTube kanallarından birini yöneten Daniel Kholodny’nin de aldığı 8 yıllık hapis cezasını da onayladı.

Navalny hakkında toplamda 5 farklı suçlamadan dava açılmıştı. Geçtiğimiz yıl mart ayında dolandırıcılık ve mahkemeye itaatsizlik suçlamalarıyla 9 yıl hapis ve 1 milyon 200 bin ruble para cezasına çarptırılmıştı.

Kaynak: (İHA)