MEHMET POYRAZ/İttifakgazetesi.com

Azerbaycan’la yaptığı Karabağ Savaşı sonrası mağlup olan ve işgal ettiği toprakları kadim sahibi Bakü’ye bırakmak zorunda kalan Ermenistan kendisini yalnız bıraktığını düşündüğü Rusya’ya karşı her geçen gün öfkesini göstermek adına somut adımlar atmaya devam ediyor.

Son olarak ABD ile ortak tatbikat yapacağı duyurulan Ermenistan’a dün Moskova yönetimi ikili ilişkiler tarihinde ilk defa nota verdiğini açıkladı. Notanın gerekçesi ise Erivan yönetiminin “dost olmayan adımları” idi.

SOVYET TARZI RUS NATO’SUNDAN ÇEKİLDİ

Ermenistan, Hürriyet’ten Nerdun Hacıoğlu’nun haberine göre bundan dört gün önce 2002 yılında Moskova merkezli kurulan ve Rusya, Belarus, Kazakistan, Ermenistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ın yer aldığı “Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü” daimi temsilcisi Viktor Biyagov’u Paşinyan’ın talimatıyla geri çektiğini açıkladı. Buna göre Erivan’ın “Rus NATO’su” olarak da bilinen Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’ndeki daimi temsilcisini geri çekmesiyle Rusya ile Ermenistan arasında askeri koordinasyon bağı kopmuş oldu.

RUS LİDER PUTİN’İ NASIL TUTUKLAYABİLİR?

Erivan’ın 1999 yılında imzaladığı “Roma Statüsü” adlı uluslararası hukukun üstünlüğü senedi anlaşması 1 Eylül’de onay için Ermenistan parlamentosuna sunuldu. Anlaşmanın parlamento tarafından onaylanmasıyla Lahey merkezli Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) kararları Ermenistan’da geçerli olacak.

Azerbaycanlı Milletvekili Ganire Paşayeva’nın hayat mücadelesi devam ediyor Azerbaycanlı Milletvekili Ganire Paşayeva’nın hayat mücadelesi devam ediyor

2023’ün Mart ayında Ukrayna’dan binlerce çocuğun Rusya’ya kaçırıldığı suçlamasıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında UCM’den tutuklama kararı çıkmıştı. Öte yandan Ermenistan’ın da UCM’ye taraf olması, Rus liderin Erivan’a olası ziyaretinde tutuklanma ihtimalini akıllara getiriyor.

Kaynak: (MEHMET POYRAZ)