Ukrayna ordusu "Güney" Operasyonel Komutanlığından yapılan açıklamada, Rus ordusunun gece Ukrayna'nın güney bölgelerine "Şahed" tipi İHA'larla saldırdığı belirtildi.

Siyonizm karşıtı ünlü Yahudi doktor Gabor Mate İsrail'e ateş püskürdü Siyonizm karşıtı ünlü Yahudi doktor Gabor Mate İsrail'e ateş püskürdü

Ukrayna hava savunma güçleri, Mıkolayiv bölgesinde 6, Herson ve Odessa bölgelerinde ise birer adet olmak üzere toplam 8 İHA'nın imha edildiğini açıkladı.

Öte yandan, Odessa bölgesinde bir enerji altyapısı tesisinin hedef alındığı ve vurulan enerji altyapısında bulunan bir idari binanın hasar gördüğü duyuruldu. Yangının kısa sürede kontrol altına alındığı ve bir çalışanın yaralanarak hastaneye kaldırıldığı bilgisi de paylaşıldı.

Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanlığı Rusya'nın gece düzenlediği saldırılarda toplamda 38 İHA kullanıldığını açıkladı. Ukrayna'nın hava savunma muharebesi sonucunda ise 29 İHA'nın etkisiz hale getirildiği vurgulandı.

Kiev Şehri Askeri İdare Başkanı Sergey Popko, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Rusya'nın gece İHA'larla Kiev'e saldırdığını duyurdu. Popko, Rus İHA'larının güneyden fırlatıldığını ve yaklaşık 1000 kilometrelik mesafeyi aştığını belirtti. Ukrayna Hava Kuvvetleri tarafından yaklaşık 10 İHA'nın Kiev yakınlarında imha edildiği bilgisi paylaşılırken, saldırı sonucunda can kaybı ve hasar olmadığı bildirildi.

Kaynak: AA