05 Haziran 2020, Cuma
Son Dakika

Sağlık hukukuna multidisipliner yaklaşım

Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen VI. ULUSAL TIP HUKUKU ve TIBBİ BİLİRKİŞİLİK KONGRESİ bu yıl 4-6 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
02.10.2019 15.38.59

Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAHUM) tarafından düzenlenen VI. ULUSAL TIP HUKUKU ve TIBBİ BİLİRKİŞİLİK KONGRESİ bu yıl 4-6 Ekim 2019 tarihleri arasında Kuşadası Richmond Ephesus Resort Hotel'de gerçekleştirilecek. ‘Tıp ve Hukuk’ alanlarında önemli isimlerin bir araya geldiği kongre, bu konuda en güncel tartışmaların ve bilgi paylaşımının yapılarak ‘Sağlık Hukuku’ gündeminin oluşturulduğu en uzun soluklu ve önemli organizasyon olarak anılarak özgün değerini korumayı başarmıştır.

Sağlık ve hukuk sisteminde yapılan güncel değişiklikler ışığında; bu yıl düzenlenecek olan kongrenin ana temasının “Maluliyet olgularına yaklaşım” ve “Bilirkişilikte güncel gelişmeler” olarak” belirlendi. Kongrede, dikkat çeken bir başka başlık ise; Türkiye’de uygulanmakta olan sağlık sisteminin en önemli sorunlarından olan “Defansif tıp” ve “sağlıkta şiddet”.  

Prof.Dr. Erdem Özkara

Türkiye’de artık gelenekselleşen bu ulusal kongreyi altı yıldır düzenleyen Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Hukuku Uygulama ve Araştırma merkezi Müdürü Prof.Dr. Erdem Özkara, “Kendi olanaklarımızla gerçekleştirdiğimiz bu kongre hızla değişen ulusal sağlık sistemimizdeki sorunları ve çözüm önerilerini ele alan ve yakın gelecekte bizi bekleyen olası sorunlara işaret eden, adaletin mihenk taşı bilirkişiliğin kalite ve standartlarını belirleyerek yeni bir vizyon ortaya koyan, alandaki en uzun soluklu bilimsel etkinliktir” yorumunu yaptı.

Etkinlikte ülkemiz sağlık sistemine yeni açılımlar getirmesi hedefleniyor

Özkara, "Özellikle konuşmacı ve konu seçiminde oldukça titiz davranarak hazırlanıldığını, Sağlık Hukukunun multidisipliner yaklaşımını yansıtan bu etkinlikte; katılımcıların her zamanki gibi üst düzey bilimsel programdan memnun kalıp, bilim ve dostluk köprüleri kurarak ayrılması ve ülkemiz sağlık sistemine yeni açılımlar getirmesi hedeflenmekte. Son derece ekonomik koşullarla organize edilen ve halen kayıt yaptırılabilen Kongreye ülkenin dört bir yanından konuyla ilgili tıp ve hukuk mensupları ile sigorta sektörü çalışanları ve hasta temsilcileri katılmaktadır. Tıp Hukukuna ilgi duyan herkesi aramızda görmek isteriz (http://www.tiphukukukongresi.com/)" diye konuştu.    Yorum Ekle