18 Eylül 2020, Cuma
Son Dakika

Sanal ortamda ‘21. Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali’

Zeytinburnu Belediyesi’nce mesir macununun mucidi Merkez Efendi adına 20 yıldır kesintisiz olarak düzenlenen festival, bu yıl yeni tip korona virüs tedbirleri kapsamında online olarak yapıldı.
14.06.2020 18.12.19

AYŞE RANA İNCECİK

Zeytinburnu Belediyesince mesir macununun mucidi Merkez Efendi adına düzenlenen "21. Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali", yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında çevrim içi başladı. Belediyenin sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanan festivalin açılışında, "Merkez Efendi'yi Anma Gecesi" düzenlendi.

Büyük Çamlıca Camisi İmam Hatipleri’nden Kur’an tilaveti

Serdar Tuncer'in sunuculuğu yaptığı programda, Fatih Camisi İmam Hatibi Bünyamin Topçuoğlu, Büyük Çamlıca Camisi İmam Hatipleri Yunus Balcıoğlu ve İshak Danış ile hafız Mustafa Yahya Yıldızhan, Kur'an tilavetinde bulundu.

Festivalde her sene mesir macunu dağıtılıyor

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, yaptığı konuşmada, festivalin geleneksel olduğunu ve her sene mesir macunu dağıtımıyla başladığını söyledi. Bu sene salgın nedeniyle festivalin online yapıldığını hatırlatan Arısoy, bu nedenle mesir macunu dağıtılamadığını anlattı.

Türkiye'nin ilk tıbbi bitkiler bahçesi Zeytinburnu'na açıldı

Mesir macununun şifası dolayısıyla bugünlere nasıl aktarılacağı konusunu düşünerek 2005 yılında Türkiye'nin ilk tıbbi bitkiler bahçesini Zeytinburnu'nda açtıklarını hatırlatan Arısoy, bahçede modern ilaç endüstrisinde kullanılan bitki çeşitleri bulunduğunu kaydetti.

“Burası Zeytinburnu'nun ortasında bir vaha gibi, bir okul gibi”

Arısoy, "Biz burada bitkinin tohumundan çizimine kadar üniversitelere, bakanlıklara danışmanlık veriyoruz. Bitkileri hem bilim dünyasına hem ilgilenenlerin ilgisine sunuyoruz. Burası Zeytinburnu'nun ortasında bir vaha gibi, bir okul gibi..." dedi.

Bugün saat 21.00'de İlyas Yalçıntaş konseri

Merkez Efendi'nin hem ruhani hem de şifa tarafını mezceden festivalin 3 gün süreceğini belirten Arısoy, etkinliği ilerleyen yıllarda farklı bir şekilde sürdüreceklerini söyledi. Festival, ikinci gününde uzmanların geleneksel tıp hakkında konuşmalarıyla devam etti. Üçüncü gününde ise sanatçı İlyas Yalçıntaş vereceği konser ile sevenleriyle bulaşacak. Yalçıntaş'ın konserini 14 Haziran Pazar günü saat 21.00'de Zeytinburnu Belediyesi'nin Youtube kanalından izleyebilirsiniz.Yorum Ekle