25 Ocak 2022, Salı
Son Dakika

SARIKAMIŞ HÜZNÜ 107 YAŞINDA

Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun 107 yıl önce Rus işgalindeki toprakları kurtarmak için başlattığı Sarıkamış Harekatı, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın himayesinde hazırlanan ‘Şühedanın İzinde’ temalı başarılı bir organizasyonla anıldı.
10.01.2022 11.24.06

ÖMER FARUK ÇAĞLAR 

Türkiye’deki birçok kanalın canlı yayınladığı ve genç yaşlı binlerce vatandaşın katıldığı anma yürüyüşünde şehitlerimiz için dualar okundu, gözyaşları döküldü. 60 bini donarak olmak üzere 78 bin askerin şehit olduğu Harekatın anma törenine Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık gibi birçok isim katıldı.

Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun 107 yıl önce Rus işgalindeki toprakları kurtarmak için başlattığı Sarıkamış Harekatı, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın himayesinde hazırlanan ‘Şühedanın İzinde’ temalı başarılı bir organizasyonla anıldı. 

Türkiye'nin birçok ilinden ve yurt dışından genç, yaşlı çok sayıda vatandaş, sabahın erken saatlerinde "Şühedanın İzinde" temasıyla düzenlenen anma etkinliğine katılmak üzere, Sarıkamış ilçesinin Soğanlı ve Allahuekber Dağları arasındaki Kızılçubuk Zirvesi'nde bir araya geldi.

Kars merkez ve Sarıkamış ilçesinden, otobüslerle zirveye ulaşan vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyerek toplanma alanında buluştu. Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun, 1. Dünya Savaşı'nda Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı Sarıkamış Harekatı'nın 107. yılı anma etkinlikleri kapsamında düzenlenen şehitleri anma programına, soğuk havaya rağmen vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Mehmetçik, toplanma alanı çevresindeki dağlarda dev Türk bayrakları açtı, fedakar ecdadı anmak için bir araya gelen vefakar gençler de güvenlik güçleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi. Türkiye’deki birçok kanalın canlı yayınladığı ve genç yaşlı binlerce vatandaşın katıldığı anma yürüyüşünde şehitlerimiz için dualar okundu, gözyaşları döküldü. 

Çok sayıda vatandaş katıldı 

Türkiye'nin birçok ilinden ve yurt dışından genç, yaşlı çok sayıda vatandaş, sabahın erken saatlerinde "Şühedanın İzinde" temasıyla düzenlenen anma etkinliğine katılmak üzere, Sarıkamış ilçesinin Soğanlı ve Allahuekber Dağları arasındaki Kızılçubuk Zirvesi'nde bir araya geldi. Kars merkez ve Sarıkamış ilçesinden, otobüslerle zirveye ulaşan vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyerek toplanma alanında buluştu.

Programa, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, kolordu komutanları, AK Parti Kars milletvekilleri Ahmet Arslan ve Yunus Kılıç ile çevre illerin valileri, belediye başkanları da katıldı.

BİNLERCE KİŞİ ELLERİNDE TÜRK BAYRAKLARIYLA YÜRÜDÜ

Mehmetçik, toplanma alanı çevresindeki dağlarda dev Türk bayrakları açtı, fedakar ecdadı anmak için bir araya gelen vefakar gençler de güvenlik güçleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi. Eski asker kıyafetleri giyen bir grup da yere serdikleri seccadeler üzerinde namaz kılıp şehitleri yad etti.

Ellerinde Türk bayrakları bulunan binlerce kişi, burada Kur'an-ı Kerim okuyup tekbir ve salavatlar getirerek şehitler için dua ettikten sonra soğuk havada Ay-Yıldızlı Tören Alanı'na doğru yürüyüşe geçti. Katılımcılar, ellerinde Türk bayraklarıyla jandarmanın geniş güvenlik önlemi aldığı 4,5 kilometrelik güzergahtaki yürüyüşün ardından tören alanına ulaştı.

"Çelik Kanatlar" tören sonrası gösteri yaptı

Bakanlar Kasapoğlu, Akar ve Yanık'ın konuşması sonrası, Türk Kızılayı tarafından katılımcılara yemek ikramında bulunuldu.

Etkinliğin sonunda helikopterlerin de yer aldığı "Çelik Kanatlar", tören alanı üzerinde heyecan dolu bir gösteri yaptı.

SARIKAMIŞ HAREKÂTI NEDİR? SARIKAMIŞ ÖNEMİ NEDİR?

Sarıkamış Harekâtı 22 Aralık 1914 - 6 Ocak 1915, I.Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu ve Rus İmparatorluğu arasında Sarıkamış ve çevresinde gerçekleşen muharebeler olup askeri taktik hatalarıyla büyük bir başarısızlıkla sonuçlanan bir askeri girişimdir.

Allahu ekber dağlarının yer yer 2-3 bin rakımlı geçitlerinde ısı sıfırın altında 30 dereceye kadar düşüyordu. Türk askerlerinin büyük bölümü ise çölden gelmişti ve üzerlerinde yazlık üniformalar vardı. Allahu ekber dağları, 37 bin şehit verilerek aşıldı ve Sarıkamış kuşatıldı. Sarıkamış kuşatma harekatı aşırı soğuk ve açlık yüzünden, hedef ele geçirilemeden, 5 Ocak 1915’de sona erdi.Yorum Ekle