18 Eylül 2020, Cuma
Son Dakika

Silifke çileğine yoğun talep

Türkiye'nin önemli çilek üretim merkezlerinden Mersin'de, yetiştirildiği ilçenin adıyla tescillenen Silifke çileği, kalitesiyle tarlada kilogramı 4 liradan alıcı bularak, üreticisini mutlu etti.
17.06.2020 13.14.38

15 bin dekarlık ekim alanında maske ve sosyal mesafe kuralına uyup üretim ve hasat faaliyetlerini aralıksız devam ettiren Silifkeli çilek üreticileri, iç piyasada oluşan yoğun talep nedeniyle memnun oldu. Geçen yıl coğrafi işaret tescil belgesi alan çilekler, rengi, tadı, aroması ve uzun raf ömrüyle tezgahlarda büyük ilgi görerek 4 liradan başlayan kilogram fiyatı ve verimiyle üreticisini sevindirdi.

"Yetkililerin yapıcı tavrı nedeniyle rahatça hasat yaptık"

Türkiye'deki çilek üretiminin yüzde 35'ini karşıladıklarını belirten Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar, salgın nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasaklarında çilek üreticilerine ayrıcalık tanındığını bu nedenle üretim ve hasat çalışmalarını rahatça yapabildiklerini ifade ederek, yetkililere teşekkür etti. Bu yıl 100 bin ton rekolte hedeflediklerini ifade eden Kaynar, “Rekolte olarak eksiğimiz olmayacak. Her yıl olduğu gibi üretim, katma değer ve girdimizi yerine getireceğimizi düşünüyoruz. Gönül rahatlığıyla tüketilebilecek bir üretim yaptığımıza inanıyoruz. Her bölgede belki ihracat durmuş durumda ama Silifke çileğine karşı inanılmaz bir talep var." dedi. İTTİFAK-AAYorum Ekle