27 Ocak 2023, Cuma
Son Dakika

Siyasi partilerden PKK/YPG destekçilerinin İsveç'teki provokasyonlarına tepki

Siyasi partiler, terör örgütü PKK/YPG destekçilerinin İsveç'in başkenti Stockholm'deki provokasyonlarına tepki gösterdi.
13.01.2023 19.27.50

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Stockholm'de tarihi belediye binası önünde toplanan bir grup terör örgütü PKK/YPG destekçisinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a benzetilen bir kuklayı, binanın önündeki direğe asmasına tepki gösterdi. Destici, "Bu çirkin, hadsiz eylemin faillerini ve eyleme göz yuman İsveç hükümetini kınıyorum. Yaşananlar, Türkiye'nin terörle mücadelesindeki ısrarını ve kararlılığını bir kez daha doğrulamıştır. İsveç, teröristlere sahip çıktığı sürece NATO'ya üyelik için Türkiye'den vize alamamalıdır." ifadelerini kullandı. DSP Genel Başkanı Önder Aksakal da yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

"İsveç'te Türkiye Cumhurbaşkanı'nı hedef alan PKK terör eylemi basit bir olay değildir, şiddetle kınıyorum. Bu andan itibaren İsveç'in ne NATO ne de başka zeminlerdeki talepleri asla kabul göremez. Topyekun bir saldırı sistematik olarak sürmektedir. Türkiye bataklığa odaklanmalıdır."

Memleket Partisinin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "İsveç'te hain terör örgütü mensupları tarafından Türkiye Cumhuriyeti'ne ve Cumhurbaşkanı'na yönelik düzenlenen çirkin saldırıyı kabul etmiyor ve şiddetle kınıyoruz. İsveç yetkili makamlarının, sorumluları ivedilikle yargı önüne çıkarmasını talep ediyoruz." değerlendirmesinde bulunuldu.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda İsveç'teki PKK eyleminin yalnızca Cumhurbaşkanı'nı değil, Türk devletini ve Türk milletini de hedef aldığını bildirdi. Perinçek, "Türkiye Cumhuriyeti'ne ve Cumhurbaşkanı'na şiddet tehdidinde bulunanlar Türk ordusunun ve Türk polisinin ayakları altında kalmaya mahkumdurlar. ABD devletinin dergilerinde Türkiye seçimleriyle ilgili 'kan banyosu olacak' değerlendirmeleri yapılıyor. ABD, piyonlarını sahaya sürdü. PKK'nın kandırdığı gençler, ayaklar altında kalmamak için elinizdeki Amerikan-İsrail silahlarını bırakın, Türk devletine teslim olun." değerlendirmesini yaptı.

Saadet Partisi Sözcüsü Birol Aydın, açıklamasında İsveç'te terör örgütü destekçilerinin Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhinde gerçekleştirdikleri alçak ve iğrenç eylemi şiddetle kınadıklarını belirterek "Teröre ve teröristlere kol kanat geren ülkeler, bu davranışlarının bumerang gibi kendilerine döneceklerini asla unutmamalıdır." ifadelerini kullandı.

Yeniden Refah Partisinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada da şunları kaydedildi: "İsveç'te hain terör örgütü PKK’ya mensup kişilerin Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik provokasyon girişimini şiddetle kınıyoruz. İsveç makamlarını sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz."  İTTİFAK-AA Yorum Ekle