22 Eylül 2020, Salı
Son Dakika

Son yılların yükselen trendi: Hobi tavukçuluk

Kimi zaman bir civcivle, kimi zaman birkaç tane tavukla başlanabilen hobi tavukçuluk macerası, sevimli bir uğraş alanı. Ticaretini yapan da var, sadece zevkini çıkaran da...
22.06.2020 19.15.51

ÖMER FARUK ÇAĞLAR

Şehir hayatının yorucu temposu ve monoton renksizliğinden kurtulmak isteyenler son yıllarda hobi tavukçuluğuna merak sardı. İster şehir içinde ister şehir dışında küçük bir bahçesi olan çoğu kişi birbirinden sevimli tavuklardan oluşan küçük kümeslerinde adeta köy hayatını yaşıyor. Ayağı paçalısından gül ibiklisine, boynu tüysüzünden şapkalı kafalısına kadar yüzlerce tavuk türü şu günlerde kümesler arzı endam ediyor. Meraklısı öylesine fazla ki hobi tavukçular her yerde örgütlenmiş vaziyetteler.

Sosyal medyada onlarca grup var...

Sosyal medyada kurulan onlarca grupla birbirleriyle haberleşen hayvan severlerin bir kısmı bu işin ticaretini de yapmaya başlamış. Online açık arttırmalarda binlerce liraya ulaşan rakamlarla tavuklar satılır hale gelmiş.

Hobi tavukçular arasında uzmanlaşan isimler de var. Mesela bir Türk ırkı olan Atak – S tavuklarının tüm gelişimi ve hastalıklarının tedavisi başvuracağın özel adresler mevcut. Ya da Brahma tavuklarının en çok hangi yemi sevdiği kümeslerinin kaç derece sıcaklıkta olması gerektiği gibi konuları bile tavuk profesyonelleri mevcut. Ayrıca sektörün gelişmesiyle birlikte artan girişimcilerin haklarının korunması için Hobi Tavukçuluğu Yönetmeliği de oluşturulmuş ve uygulamaya konulmuş

Zevkli ama masraflı

Kimi zaman bir civcivle, kimi zaman birkaç tane tavukla başlanılabilen hobi tavukçuluk macerası, sevimli bir uğraş alanı olduğu kadar masraflı da bir uğraş. Tavuk yemlerindeki artan fiyatlar bu işin ticaretini yapanları son yıllarda en fazla zorlayan konuların başında geliyor. Tabi kümes hijyeni ve güvenliği de çok önemli. Salgın hastalıklardan kolaylıkla etkilenen tavuklar için bir başka tehlike de tilki, sansar ve gelincik gibi yırtıcı hayvanlar. Eğer kümesiniz sağlam değilse bir gecede bütün hayvanlarınızı kaybetme riskiniz de vardır.

Hobidaşlar arasında sıkı bir işbirliği olsa da gizlenemeyen bir rekabet de yok değil. Gruplarda sergilenen fotoğraflarda eseriyle övünen kümes sahipleri aynı zamanda diğer tavuk yetiştiricilerine de bir şekilde meydan okuyor.

En gözde tavuk cinsleri

Her zevke göre çok farklı cinste tavuklar mevcut. Hatta işi iyice ilerleten bazı girişimciler çapraz döllenmeyle daha farklı ırklar da elde etmeyi başarıyorlar. Ama bence tartışmasız tavuk cinsleri arasında en enteresan olanı ibikten bacağına kadar her tarafı kapkara olan Ayam Cemani ırkı. Endonezya orjinli bu tavuğun eti iç organları hatta yumurtası dahi siyahtır. Şu anda piyasada en yüksek ücretle satılan tavukların başında gelir.

Fiyatı 5 bin dolar

Ayam Cemani cinsi tavukların fiyatı 3-5 bin dolar (20 – 35 bin lira) arasında. Endonezya'dan 10 adet döllenmiş yumurtanın Avrupa'ya satılış fiyatı ise 695 dolar civarında. Tabi bu yumurtaların hepsinde tavuk çıkacağının bir garantisi de yok.

Bir diğer revaçta olan tavuk cinsi ise Fizan. Bu tavuk cinsinin çok farklı çeşitleri var. Ama en ilgi çekeni Fizan Polonya türü. Hippileri andıran dağınık kabarık tüyleriyle görenleri kendine hayran bırakan Fizan Polonya tavukları portakal, siyah, altın, gümüş renklerinde oluyor ve oldukça yüksek ücretlerle satılıyor.

Malezya Seraması çok farklı bir tür

Farklı yürüyüşüyle dikkat çeken Malezya Seraması da piyasada çok tutulan nadir tavuk türlerinde biri. Tören kıtasındaki askerlere benzeyen yürüyüşüyle diğer türlerden ayrılan Malezya Seraması belki de dünyanın en küçük tavuk cinslerinden biridir. Ağırlıkları ortalama 250 gram olan tavuklar yılda ortalama 50 yumurta veriyor. Bu özelliği nedeniyle, seramalar, az bulunuyor ve çok pahalı.

Hobi Tavukçulukta ihtiyaç duyulan malzemeler nelerdir?

Bahçeli konutlarda yaşayanlar veya köyü yaşadığı yere yakın olanların hobi olarak tercih edebileceği güzel uğraşlardan bir olan hobi tavukçuluk lazım olacak malzemeler şunlar;

Beslenecek tavuk sayısına uygun büyüklükte, ahşap ya da betonarmeden yapılmış; tilki, as, gelincik vb. hayvanların giremeyeceği şekilde boşlukları olmayan ve havalandırma için yeterli büyüklükte pencereleri olan bir kümes olmazsa olmazdır. Kümesin temizliğinin kolay olması için kapısının insan girebilecek şekilde tasarlanması da yararlı olacaktır. Tavuklar akşamları tüneme usulü uyuduklarından, kümeslere dal ya da yuvarlak borulardan yerden yüksek; tavuk sayısına uygun tüneme alanları yapılmalıdır. Tavukların ayaklarının kirli kalmaması için zemine serilmek için iri talaş da gereli olan malzemelerdendir.

Tavukların yumurtlamalarında ve gelişmelerinde en önemli iki unsur uygun sıcaklık ve gün ışığıdır. Onun için yapılacak kümesler gün ışığını en çok görecek şekilde yapılmalı ve gündüz havalandırmak için açık tutulacak, gece de soğuktan korumak için kapalı tutulacak şekilde kullanılabilecek sık tel korumalı geniş pencere veya pencereler yapılmalıdır.

Tavuklar dolaşmayı ve kumda oynamayı sevdikleri için kümesin önünde tavukların dolaşabileceği bir alan tellerle çevrilmelidir. Tavuklar yükseklere zıplayabildikleri için çevrilen alanlarda en az 2 metre yüksekliğinde teller kullanılmalıdır. Ayrıca tavukların oynayacağı ve üstündeki zararlı böcekleri atacakları kum ve kül alanlarının olması da, sağlıklı tavuklar beslemek için önemli bir detaydır.

Kümes içlerine tavukların yumurtlaması için yumurtlama yerleri yapılmalıdır. Bu yumurtlama yerleri tavuk sayısına göre uygun sayıda yapılmalı ve yerden yüksekte olmasına dikkat edilmelidir.

Tavuklar yemekte seçici olmadıklarından, daima tavuk yemi olarak özel yem vermek zorunluluğu yoktur. Buğday, arpa, mısır türü kuru bakliyatın yanı sıra özellikle salata malzemeleri, yemek artıkları ( pilav, et, nohut vb. ) da tavuklara verilebilir. Ayrıca yeşillikler tavukların çok sevdiği yemek türlerindendir. Böylelikle artan yemekler çöpe gitmemiş olacaktır ve tavuklar için organik yiyecekler olacaktır.

Genel olarak özetlemek gerekirse hobi tavukçuluğu hem stres atmak için güzel bir uğraş, hem de uğraşanların yumurta ve kısmen et ihtiyacını da karşılıyor Günümüzde özellikle organik gıdaların yerini genetiği değiştirilmiş gıdaların aldığı düşünülürse, ne yediği ve içtiği görülen tavukların yumurtasını tüketmek ve etini yemek insanları daha huzurlu ve sağlıklı yapacaktır.Yorum Ekle