Son zamanlarda Diyarbakır’da kendisini “Şeyh” olarak tanıtan bir kişinin, randevu sistemi ile günde 300 kişiye muska yaptığı ve aylık gelirinin 1 milyon TL’yi aştığı ortaya çıktı. Bu durum, inançları istismar eden sahte şifacılara olan ilgiyi artırdı. Sosyal medya platformları, bu kişilerin etkin olduğu bir alan haline geldi. Kendilerini büyücü ve medyum olarak tanıtan bu kişiler, çeşitli dünyevi sorunlara çözüm bulduklarını iddia ederek, karşılığında ücret talep ediyorlar. 

sahteüfürükçü3

Dijital ortamda faaliyet gösteren bu sahte şifacıların hesapları, ayinlere ait görsel ve videolarla süslenmiş. Üzerinde yazılar bulunan oyuncak bebekler, kaşıklar ve yumurtalar ile kullanıcıların dikkatini çekmeye çalışıyorlar. 

Marmara Gölü tamamen kurudu Marmara Gölü tamamen kurudu

Bazıları profil bilgilerine “Diyanet ve Ticaret Bakanlığı onaylı 20 yıllık tecrübe ile 320’den fazla rahmani ve şeytani işlem” yaptıklarını eklemiş. Fotoğrafların altındaki memnuniyet mesajları da güven verici bir profil oluşturmalarına yardımcı oluyor. Bazıları istedikleri ücretin sadece “malzeme ücreti” olduğunu belirtiyor. Büyü veya muska arayan kişilerle önce sosyal medya üzerinden iletişim kuran bu kişiler, WhatsApp üzerinden yazışarak işlem ücretini belirliyor. Ücretin havale veya EFT ile ödenmesinin ardından sözde büyü ve muska işlemleri başlıyor. 

sahteüfürükçü1

Muskanın ücreti 700 lira ile 1500 lira arasında değişiyor. 1000 lira ile 2500 lira arasındaki ücretlerle “eşin evine bağlanması, yapılan büyüyü bozma, bağlama büyüsü, eski sevgiliyi geri döndürme” gibi hizmetler sunuluyor. 

sahteüfürükçü2

Bu hizmeti sunan birçok kişi, yaptıklarının günah olmadığını iddia ediyor ve işlemlerinin 48 saat ile en az 15 gün içinde etkili olacağını belirtiyor. Bazıları “hüddam” olduğunu iddia ediyor ve işlemlerini “rahmani” ve “vefk” olarak gerçekleştirdiklerini söylüyor. İsim, anne ismi, baba ismi, eş ismi ve fotoğraf talep ediyorlar. Eski sevgiliyi geri getirmek için muska yaptırmak istediğimizi belirttiğimizde, sözde hoca işlem ücretinin 1200 TL olduğunu belirtti ve istediğimiz sonucu alacağımızı garanti etti: 

sahteüfürükçü

“Geri döndürme ve bağlama işlemi 48 saat sürüyor. İlk gün Kuran’dan okuma, ikinci gün yazım işlemi oluyor. İşlem en geç 5 gün içinde kesin sonuç verir. Ücret, işlem öncesi alınır. Ücret 1200 liradır.” 

Kaynak: (HABER MERKEZİ)